ביום ראשון (5.4) תגיע לשיא דיוקה הצמידות בין יופיטר לפלוטו המתרחשת אחת ל-13 שנה.

ההתקרבות של השניים בחודשים האחרונים מראה בהשתקפות מופתית את התפשטות המגפה בעולם, שהתחילה בדיוק כשיופיטר עבר למזל גדי בדצמבר שנה שעברה. מכך ניכר שהצמידות הקרובה מהווה נקודת שיא משמעותית בהסלמת התהליך (הפנימי והחיצוני) שאנו עוברים. יחד עם מאדים שעומד ליצור עימות (היבט מרובע) עם אורנוס ו״סופר ירח״ מלא (8.4), אנו יכולים לצפות לעליה באינטנסיביות ולהחרפה משמעותית של המשבר בכל מיני חזיתות, עם פוטנציאל לעוד התמודדויות חדשות שטרם הציגו את עצמם.
מן הצד השני, בצירופים אלה קיים פוטנציאל של נקודת מפנה, גילויים חדשים, פריצות דרך (חיסון?), התאחדות סביב רעיון או אידיאל מהותי, התחזקות של כוח מחאתי וכדומה. 
אך מעל כל אלו – הזדמנות לעבודה פנימית עמוקה ועצמתית, והגברה של כוחות נפש ורוח.
 
אין ספק שהחוויה לאור המשבר הנוכחי היא מקוטבת במיוחד. סוג של מאניה דיפרסיה קולקטיבית.
מצד אחד ישנה חרדה קיומית עמוקה ואי וודאות, ייאוש ואבל גדול, וניכר כי המצב העולמי כרגע רק הולך ומתדרדר. 

מצד שני, על אף האינטנסיביות והטירוף המשתולל בעולם, במרחב הקרוב יש פתאום שקט שאנו לא מכירים, בחסד מאולץ הדברים הפשוטים, הקרובים והאישיים הופכים למרכז ההוויה, האביב מתעורר והשמש יוצאת.

הרבה מאתנו מרגישים עקב כך סוג של אופוריה מוזרה, התעוררות נחוצה לדברים החשובים באמת ותסיסה מרגשת של שינוי באוויר. על אף הקושי וההשלכות, התחושה היא שהמשבר גם עונה על צורך עמוק בנפשינו ובעולם. הצורך לעצור את המירוץ ולהתכרבל לתוך עצמנו ומשפחתנו, להשהות את פעילות החוץ ולהיכנס פנימה. 
בלית ברירה ובהשלמה עם הגזרה, קיימת ההבנה שמשהו היה חייב לקרות כדי לגרום לאנושות לעצור ולהשתקף, וכמו הרבה משברים שפקדו את העולם זוהי הזדמנות להערכה מחודשת של חיינו והעולם שיצרנו.
 
צמידות יופיטר פלוטו 
ההצמדות של השניים הולכת ומתעצמת בשבועות האחרונים ותהיה בשיאה בין ה 4-6 לאפריל (הזמן המדויק יהיה בבוקר של ה-5.4). צמידות זו תלווה אותנו לאורך כל השנה בגלים ותחזור פעמיים נוספות למגע מדויק, כאשר יופיטר יפגוש את פלוטו שוב בנסיגתו (30.6) ולאחר התיישרותו (13.11). 
לצמידות זו הרבה מאוד מימדים והשלכות היסטוריות, והיא מככבת במפות של דמויות חשובות עם יכולות והישגים יוצאי דופן (גנדי, יוהאן קפלר, דקארט, ביל גייטס ועוד..)
 
יופיטר הוא כוכב הלכת הגדול ביותר. הוא מייצג את עקרון הצמיחה, הגדילה וההתרחבות. הוא כוכב מפרה ופותח, וקשור בחוויות של ׳מזל׳ ותמיכה, הצלחה, שגשוג וחופש, במובנים ארציים ונפשיים. במימדיו הנפשיים הוא קשור לחזון, לראייה רחבה, חכמה אינטואיטיבית והבנה גבוהה, אופטימיות, אמונה וחיבור לכוח החיים.

כיאה לשמו בשפה העברית, הוא קשור גם בעיקרון הצדק, אתיקה ומצפון וערכים חברתיים וקהילתיים.
 
לקראת סוף דצמבר שנה שעברה עבר יופיטר ממזל קשת למזל גדי, מזל בו הוא נחשב ״נופל״ מכוחו וסגולותיו מוחלשים. בדיעבד זה היה בדיוק הזמן שחולה הקורונה הראשון התגלה בסין. אח״כ היה ליקוי חמה צמוד ליופיטר והסיפור החל והתפשט. המעבר של יופיטר לגדי והליקוי פשטו את יופיטר מייצוגיו ויצרו אינוורציה של כוחו; תחושת השפע, ההגנה והחיסוניות נפגעו ועקרון ההתרחבות הפך להתפשטות שלילית (מעניין גם שיופיטר קשור בבריאות ובמערכת החיסונית ונחשב במסורת לכוכב ששולט על הריאות).
 
יופיטר הוא מטבעו חסר גבולות וקשור לתחושה של חופש והרפתקאה, מסעות בינלאומיים וחיבורים חוצי תרבות. במזל גדי, תחת שליטתו של שבתאי (כוכב הכורח והגבולות), ביטוייו של יופיטר נאלצים ״להדחק לתוך עצמם״ ולמצוא אפיקי התרחבות פנימיים ואלטרנטיביים.

ככל שהלך יופיטר והתקרב בהדרגה לפלוטו כך האירועים הלכו והחריפו והאינטנסיביות והחרדה הקולקטיבית עלתה. הנוחות שאליה התרגלנו נלקחה מאתנו, איתה גם אשליית השפע (צרכנות), הטיולים בעולם הגדול (ואפילו בתוך הארץ) חיי התרבות והבילוי ועוד. מימדיו של יופיטר הצטמצמו למה שחיוני לחיים, והאנושות עברה ממצב של שגשוג (לכאורה) למצב שמוצג כהישרדות קיומית.
 
פלוטו הוא כוכב הלכת הקטן ביותר (נחשב כוכב לכת ננסי) וכמו אטום, הוא דחוס באנרגיה גרעינית אדירה וגועשת, מתמירה, הורסת ובונה, ממיתה ומחייה. הוא מייצג ריכוזיות ואינטנסיביות של כוח. 
הוא כל כך מקוטב בעוצמתו שהוא יכול להעצים משהו באותה מידה שהוא יכול לכלות אותו.
הצירוף של יופיטר עם פלוטו דווקא במזל שבו יופיטר נחשב למוחלש ביותר, מהווה אתגר מיוחד במינו, ומשקף יפה את המשפט האלכימי "Solve et coagula“ (למוסס ולגבש) האתגר הוא בהתמוססות וההתפרקות של הישן והתגבשות המשקעים למיצוי מחודש ומטוהר. 

 
הצמידות של יופיטר הענק עם פלוטו הננסי מייצגת חיבור והיפוך מסוים של המיקרו והמקרו, ההתרחבות לתוך הגרעין, ההתמקדות וההגברה של הפנימי, זהו מרכוז אינטנסיבי וטרנספורמטיבי של אנרגיית חיים ומימדי תפיסה, תודעה ומערכות אמונה. זה ״ההגדלה והניפוח״ של ״הזעיר והעמוק״ שבדר״כ נסתר מעיננו.
 
אנקדוטה יפה בהקשר של ״הגדלת הזעיר״ היא שגם המיקרוסקופ וגם הטלסקופ הומצאו תחת צירופים של יופיטר ופלוטו (שגם הופיעו בחלק ממפות הממציאים) ופותחו כדי שנוכל לראות את הקטן ביותר ולהתקרב אל הרחוק. מעניין שהמשבר הנוכחי עוסק ב״אויב״ מיקרוסקופי והדימויים בכל המדיה הם של הוירוס מוגדל אלפי מונים. אין אדם היום שלא יודע איך וירוס הקורונה נראה.
 
הצמידות של יופיטר ופלוטו גם משקפת את הפוטנציאל למציאה של משאבים סמויים מ״מתחת לאדמה״, הפיכת המשבר להזדמנות גדילה, העצמה וטרנספורמציה של כוחות פנימיים, של ערכים מהותיים, של אידיאלים ואמונות אישיות וקולקטיביות. 
השילוב גם יכול לייצג הקצנה של דעות והשקפות, כמו גם מותם והתמרתם. הוא מביא איום אמיתי על הצדק (תרתי משמע), נטייה להגזמה, ריכוזיות של משאבים וכוח, כפי שהוא מעורר גם את הקיטוב ההופכי של המלחמה בריכוזיות ושליטתם של בעלי הכוח. הוא מעורר תושיה אדירה ודחף לחשוף את האמת ולהלחם בכוחות משחיתים, כפייה ודיכוי (גנדי ונלסון מנדלה נולדו עם צמידות זו).
בפעילות ההסטורית של הצמידות רואים בין היתר בועות כלכליות שמתפוצצות, גרעון כלכלי עמוק והתמרות באופן חלוקת המשאבים, מיזוגים של חברות, התגבשות של הון וכוח, החרפה של פערי מעמדות ועוד. 

המחזור של השניים מיוחס גם לפריצות דרך והמצאות חדשות. לדוגמא; האייפון נולד תחת הצמידות האחרונה שהתרחשה ב-2007 וחולל מהפכה אדירה, והשנה אנחנו רואים את המשך המגמה בין היתר בהאצה למעבר לדור הסלולארי ה-5, שהוא הרבה מעבר ל״שדרוג במהירות״ ובפועל נחשב בתור המהפכה התעשייתית הרביעית.
בטכנולוגיות אלו ניתן להבחין (אם מתבוננים בעין חדה) באופי ה״פלוטוני״ אשר מוסווה ביתרונות ״יופיטריות״ – באמתלת חופש, שפע והקלה על חיי הפרט למעשה גם מייצרות תשתית נוחה לשליטה, מעקב, דיכוי וריכוזיות של כוח.
 
צו השעה אשר מוכתב תחת צמידות זו הוא היטהרות מכל הרעשים המיותרים והתמקדות במהות העמוקה ביותר, בכוח הפנימי של הלב ובקולות המזוקקים ביותר של הנפש. 
הוא מצריך את האומץ לראות את האמת העירומה, לוותר על הפינוקים המרדימים וההתמכרויות המזויפות שהתרגלנו לצרוך, לוותר על ההכחשות והאמונות התמימות והרגשת ה״מגיע לי״ הילדותית של דורנו, לטפח מהגרעין את תחושת המשמעות האמיתית ששוהה במנוחה בלב הסערה, ובענווה וקבלה להפתח לאנרגיה חדשה.
שם, בתוך הגרעין הזה שכולנו חולקים, נמצא ה׳אינטרנט׳ האמיתי של הדברים שהוא מעל לכל טכנולוגיה. שם אנחנו חוזרים למקום שממנו התרחקנו ואיתו לחיבור עם הגוף והאדמה, מחזורי הטבע, השמש והירח וכל מה שבאמת מזין ומרפא אותנו, ביסודנו הביולוגיים והנפשיים.

החזיקו חזק, הולך להחריף לפני שיירגע, מיצאו את המרכז וטפחו אותו, הגדילו אותו וחילקו אותו עם העולם, שם אנחנו ניפגש ונהדוף את ה׳מחלה׳ של תקופתינו ואת הכוחות המאיימים לדכות ולנשל מאתנו את כוחנו.
 
**
– חלקכם כבר בטח שמעתם על היוזמה להתכוונן במדיטציה עולמית ב 5.4 ב-05:45 בבוקר, אבל לא כולכם ידעתם שזה הזמן המדויק של הצמידות. בהחלט רגע מחונן להתחבר ולהתמקד ביחד ולחוד לריפוי ה׳מחלה׳ (שהקורנה היא רק הסימפטום שלה) ולזרוע את הזרעים של החזון המשותף. מעבר לאפקט של מחווה קולקטיבית שכזו שבהחלט יכול להיות עצמתי, האתגר האמיתי הוא כמובן למצוא דרכים לפעול על פי חזון זה בעשייה ארצית ועקבית.
 
– למי שמעוניין לשמוע עוד על מחזורי התקופה הנוכחית ומה עוד מצפה בשנה החשובה הזו, מוזמן להצטרף למפגש ׳מעגלי כוכבים׳ שיתקיים הפעם כוובינר ויהיה פתוח לכולם, הכניסו ליומן את התאריך ה-16.4 בשעה 20:00 בערב. עוד פרטים בקרוב.
מקווה לראותכם!