סיפורי נסיגה – טיול בשדרת הזיכרונות


כפי שכבר כתבתי בעבר בפוסטים על נסיגת מרקורי, למגמה שהנסיגה מייצגת יש הרבה רבדים של ביטוי בחיינו, מקלקולים של מחשבים, מכוניות ופלאפונים, לקשיים בתקשורת ואי הבנות בכל מיני רמות' ובעיות תיאום וארגון ועד לנסיגה הפסיכולוגית שלנו לתוך עצמנו והדחף להרפיה מנטלית והתרחקות מהשגרה.

אני רוצה להתמקד בהיבט אחד שבדר"כ נזנח בהתבוננות על תופעת הנסיגה והוא ההיבט של 'הסתכלות לאחור' והחזרה לעבר, זוהי תמה חזקה מאוד של תקופת הנסיגה, בחוויה האישית שלי שמתי לב שבכל נסיגה יש תוכן מהעבר שנוטה לצוף, ברמה אישית וברמה הקולקטיבית.

כפי שבסרטים ישנו המוטיב של ההזכרות בעבר, שהדמות הראשית פתאום משחזרת בראשה סצנה מילדותה ואנחנו כצופים נלקחים לעברה, כדי להבין את החלקים של הסיפור שהקדימו ונתנו בסיס להתפתחות העלילה. כך בחיינו אנו הרבה פעמים נלקחים לעבר כדי להבין את ההווה. נסיגת מרקורי היא בעיקר זו האחראית על כך, האנרגיה של הנסיגה תציף את זיכרונות העבר (בהתאם לצורך החוויתי של כך אחד) בצורות שונות, אתם עלולים למצוא את עצמכם ב'מקרה' חולפים ליד הבית ספר הישן שבו למדתם, או לפגוש דמויות מעברכם, בדר"כ כאלה שיש ביניכם דברים לא סגוריםאו למצוא יומן ישן שלכם וכך לדפדף בזיכרונות העבר, או אולי תמונות מהעבר וכדומה. תחשבו מה זה עושה לכם לקרוא דבר שכתבתם לפני המון שנים “וואו איך הייתי שונה פעם…” הרגשת צמרמורת קיומית קטנה עוברת בראשכם שאתם תוהים על זהותכם בפרספקטיבת הזמן, זאת האנרגיה של הנסיגה, מעוררת זיכרונות ומודדת את העבר ביחס להווה, בשביל הבנה עמוקה יותר של העלילה וגם כדי לתת הזדמנות לראות דברים מפרספקטיבה אחרת וכך לאפשר ריפוי של העבר.

אפשר כמובן לתת עוד המון דוגמאות לרעיון זה, ישנם המון צורות שהעבר יכול לצוף, הוא יכול להופיע גם דרך חלומות, תחושות, ריחות וכדומה. זהו אופי האנרגיה שחשוב לזהות כאן, האנרגיה שמקשה מיקוד על העתיד ועשייה ממוקדת ושמדגישה חזרה לעבר וחזרה על צעדינו, ברמות שונות לכל אחד. פה לדעתי יש מפתח חשוב מאוד, אלה הם הזדמנויות להתמודדות עם "טלאים" בנפשינו שאולי רופפים קצת, זו הזדמנות להיזכר כדי להבין וסוף סוף להשלים עם היבטים שונים של עצמנו בעבר, כמובן שחוויה זו היא לאו דווקא קשה, חלק גדול מאיתנו מוצא הנאה גדולה בהתפלשויות נוסטלגיות (כן, אתם הסרטנים בעיקר…)

מנקודת מבט שמאנית זמני הנסיגה עוזרים להחזרת "חלקי הנשמה", אלא הם זמנים שהתודעה מתכנסת ומתמקדת בתכנים של עצמה, לכן זהו זמן של פעילות נפשית ורוחנית מוגברת שבא אנו עושים הרבה עבודה 'לא פיזית' בעיקר בלילות הגדושים חלימה אינטנסיבית. החזרת "חלקי נשמה" זהו רעיון שמאני שטוען כי ישנם מוקדים בציר הזמן שבהם איבדנו חלק מכוחנו המהותי נשמתנו, בעיקר בטראומות שונות שגרמו לנו "להשליך" חלק מעצמינו כדי לשרוד, כמו לטאה אשר נוטשת את הזנב שלה כדי להימלט ממלכודת,רק שאצלנו הזנב לא גודל בחזרה ואנו זקוקים לעשות עבודה נפשית עמוקה כדי להחזיר לעצמינו את הכוחות שנטשנו. מרקורי עוזר בכך, נצלו את הסחף שלו ואם מתעורר עניין מהעבר, תנו לו תשומת לב, תנסו להבין מה חשיבותו עבורכם ואם צפים קשיים זה הזמן להתמודד עם היבט זה של עברכם אחת ולתמיד ולקחת חזרה את הכוח הנפשי שעדיין נמצא שם.

קצת על הנסיגה הנוכחית:

מרקורי התחיל את נסיגתו ב 12.3 ויתחיל להתיישר ב4.4. הנסיגות האחרונות הם בסימן 'מוטציה' זהו מושג אסטרולוגי שמתייחס למעבר בין יסודות, ז"א שמרקורי בדר"כ נסוג בכל המזלות של יסוד אחד במסגרת זמן של שנה שנתיים, במקרה זה הוא היה הרבה זמן במזלות אש ועכשיו בנסיגות האחרונות הוא עובר לאט למזלות המים, עד שכל הנסיגות יהיו במים לתקופה ואז תהייה מוטציה ליסוד האוויר וכך בהדרגה הוא עובר את כל היסודות.
המעבר בין אש למים הוא מעניין מאוד, זהו מעבר חד בין הדחף לפעולה (אש) לצורך בהטמעה רגשית (מים), מים כמובן מחזקים את התמה של העבר שדיברתי עליה, במיוחד בהיבט הרגשי שלו.
המעבר של מרקורי הפעם ממזל טלה למזל דגים מאפיין את הדחף להתחיל משהו חדש (טלה) אך להיאלץ לחזור אחורה ושוב לבחון מחדש את המוטיבציה הרגשית מאחורי אותו צורך וגם כמובן, לסגור בצורה טובה יותר את המחזור האחרון, זאת עדות לכך שהפעולה עוד לא בשלה וצריך לנקות את הארונות מכל מה שדחפנו לשם כדי שיראה מסודר בבית, זה זמן להוציא את השלדים המיותרים ולפנות מקום לדברים חדשים להיכנס. מעניין איך ניקיונות פסח מהווים השתקפות כל כך יפה של כל התהליך הזה. ניקיון יסודי הוא תמיד לא פשוט והוא מציף אתו עניינים רבים, פתאום אנחנו מתמודדים אם כל מיני דברים שאנו לא צריכים אך קשה לנו לזרוק ודברים שדחפנו לפינות חשוכות בביתנו כדי שאולי נצליח להתחמק מלהתמודד איתם באמת, ההשתקפות הנפשית כאן לא צריכה הרבה פרשנות.

לסיכום, מעבר להיבטי הנסיגה הרגילים, בנסיגה זו יש צורך והזדמנות לניקיון יסודי, להשלמה וריפוי של העבר, לסגירה של 'פינות', להשלמה עם סופים, ולהבנה עמוקה של המניעים שלנו לפעול. מגמה זו נתמכת ע"י הנסיגה של מאדים (שליט טלה) של החודשיים האחרונים במזל בתולה, מאדים שם דגש על הערכות מחודשת של משאבי אנרגיה, נסיגתו מייצגת את מנוחת הלוחם שחוזר מהמלחמה וצריך לנוח ולטפל בפצעים כדי לגייס כוחות מחודשים לצאת שוב למלחמה, זהו שלב של ארגון מחודש של סדר עדיפויות ברמה של הוצאת אנרגיה והצורך להיות יעיל ואקונומי )בתולה( כדי לבטא את האנרגיה בצורה מדויקת ועניינית. שמרקורי יצא מהנסיגה הוא יחזור ויכנס לטלה לקראת אמצע אפריל, ממש בשילוב עם יציאתו של מאדים מנסיגה, אז כבר נהייה בשלים יותר ליוזמות החדשות העומדות על הפרק, ונדע איך לתרגם את האנרגיה באופן יישומי למימוש הפעולות הרצויות, בהצלחה לכולנו.