tumblr_m6pypjtTEu1qbrivdo1_1280

                      ״כוח הוא השכן הקרוב של הכורח״  ~ פיתגורס, משפטי הזהב

השמיים של אוגוסט מתחממים ואנו נכנסים לכמה שבועות של פעילות אסטרולוגית אינטנסיבית במיוחד. ישנן הרבה התרחשויות מעניינות בשמיים ובארץ בימים אלו, אך האירוע הקרוב הבולט מכולם הוא המפגש הדו-שנתי של מאדים ושבתאי אשר כבר תקופה לא קצרה נמצאים אחד בקרבת השני ובראות טובה יחסית בשמי הלילה.

מאדים ושבתאי מייצגים שני כוחות בעלי צדדים מקוטבים מאוד אחד לשני, על אף שברבדים מסוימים יש ביניהם גם לא מעט חפיפות. למשל, ביחס להשלכתם הארצית שניהם נחשבים ׳מייבשים׳ – אחד מחום (מאדים) והשני מקור (שבתאי*). ה׳יובש׳ מייצג עיקרון של הפרדה, חדות ונוקשות, חוסר גמישות ויצירה של קווי מתאר ברורים (להבדיל מעיקרון הלחות המייצג גמישות וטשטוש של הבחנות וקווי מתאר). שבתאי ומאדים גם חולקים את סטטוס הכוכבים ה׳מזיקים׳ באסטרולוגיה המסורתית, מכיוון שהם נחשבים לכוחות הפרדה מוקצנים המאתגרים את האיזון ההרמוני המעודד ותומך החיים ואת השאיפה להשלמה (ושלמות) שיש בטבע ובנפש האדם.

המחזור המשולב של שבתאי ומאדים (ז״א המחזור שלהם האחד ביחס לשני) מבטא את הפאזות השונות של היחסים המקוטבים ביניהם, אך גם את המקומות שבהם הם תלויים ומשלימים אחד את השני. כמו בגוף האדם, מאדים מייצג את התהליך הקטבולי של הפקת/שריפת האנרגיה וביטוייה הדינאמיים, בעוד ששבתאי מייצג את תהליך הבניה האנבולי הצורך את אנרגיה כדי לבנות, לתחום ולארגן. אנרגיה זו מתבטאת כמתח מבני והתגבשותי, אנרגיה ״עומדת״, מעכבת ומשמרת תנועה, אך גם תוחמת ומתעלת אותה לתהליך הבניה. מאדים זקוק להתנגדות של שבתאי כדי לחזק ולמקד את כוחו כפי ששריר זקוק להתנגדות כדי להתפתח. כוח פיזי גדל ומתחשל בהתאם לחיכוך ולכוחות הנגדיים, ומכאן שהמחזור הדו-שנתי של מאדים ושבתאי משקף תהליכי בנייה (והריסה), המרה של כוח פעולה לעשייה עקבית, איזונים של חום וקור קיצוניים ושל כוחות הנעים כלפי למעלה (אש) עם כוחות של גרביטציה (אדמה).

Screen Shot 2016-08-19 at 7.57.16 PM

מפת הצמידות המדויקת במזל קשת. ישראל 24.8.16, 14:20

התשובה לשאלה איך מומלץ לנווט בתוך מצב מתוח שכזה כבר מרומזת בתיאורים למעלה, אך כדי לאפשר הבנה מעמיקה של התהליכים שהמאדים ושבתאי מייצגים בחייכם אין ברירה אלא ללכת אחורה בזמן…

המפגש האחרון של השניים היה במזל עקרב באוגוסט 2014. המתח שקדם לצמידות השתקף בכל מיני צורות בעולם ובנפש. בביטוייו החיצוניים בארצנו הוא כמובן שיקף את מתקפות הטילים ומבצע ׳צוק איתן׳ (מגמה שפרצה כשמאדים עבר על האופק של מפת ישראל בתחילת יולי). נתון מעניין הוא שעל אף כמה ניסיונות להפסקת אש שלא צלחו, בימי הצמידות המדויקת (25-26.8.2014) הופסקה האש סופית. הערך הסימבולי של חפיפה אסטרולוגית זו הוא גדול מאוד, מכיוון שהוא מראה גם את הצד החיובי שבמפגש – הריסון והעצירה של שבתאי את האש ההרסנית של מאדים. אם תצליחו להיזכר בהשתקפות של כוחות אלה בחייכם האישיים סביב אוגוסט 2014 תהיה לכם נקודת ייחוס טובה יותר להבין מה המפגש הנוכחי בא לאותת לכם.

Screen Shot 2016-08-19 at 8.02.02 PM

מפת הצמידות המדויקת במזל עקרב. ישראל – 25.8.14, 22:20

לקראת סוף ספטמבר 2015 החליף שבתאי את הנוף האפלולי של מזל עקרב ונכנס למרחב המואר והצבעוני של מזל קשת. מכיוון שמזל קשת מאחסן בתוכו חלק גדול מהרעיונות הגדולים, הפילוסופיות והאמונות הסוחפות את האנושות, החליט שבתאי כי זה מתפקידו לזמן אמונות אלה לביקורתו הנוקשה, וכך הוא החל תוקף ומערער כל אמונה/תפיסה שיסודותיה רעועים ושאינה מבוססת דיה כדי לעמוד בתקן השבתאי הרווח. מגמה זו נתמכה גם ע״י המושל הטבעי של מזל קשת, הלא הוא מר צדק עצמו (שמעכשיו אקרא לו פשוט יופיטר), אשר גם נאלץ לעבור בדיקה סופר פרטנית, סוג של גסטרוסקופיה שמימית, במעברו הארוך במזל בתולה (המסתיים ב9.9!) מכך שאור הזרקורים הקרין על רעיונות של צדק ומוסר ואמונות חסרות בסיס רציונאלי מספק. שאני אומר צדק ומוסר, אינני מתכוון לכך שהמערך עודד רק ביטויים חיוביים של עקרונות אלו (אם כבר אז ההיפך הוא הנכון…) אלא שברמה מאוד מהותית, נושאים אלה היו על השולחן, ז״א שבעיקר העדר הצדק והמוסר וביטוייהם המושחתים, צפו לתודעה ביתר שאת.

בכל מקרה סטינו קצת מהנושא, בואו נחזור לשבתאי. אחרי שכבר הגיע למחצית של מזל קשת, נעצר מלכת והחל נוסג חזרה ב -25.3 השנה. שבתאי הידוע לשמצה ביסודיותו החליט, כנראה, שהוא לא יכול להמשיך הלאה מבלי לעבור שוב על הנתונים… וכך החזיר את כולנו לשולחן השרטוט לעוד כמה חודשים סיזיפיים. הדברים שצפו סביב חודש מרץ אילצו אותנו לקחת צעד אחורה ולעשות עוד עבודה (חיצונית ופנימית) על הבסיס, לפני שממשיכים לבנות. דברים מסוימים בחיינו נכנסו להשהיה ועברו כל מיני שיפוצים ותיקונים ונראה היה שאנחנו לא מתקדמים בקצב המתוכנן. רק עכשיו כחמישה וחצי חודשים אח״כ, ממש בימים אלו, התיישר שבתאי לתנועה ישירה. עוד מעט נחזור אליו, אך לפני כן צריך להיזכר במעלליו של מאדים בתקופה זו.

מאדים הפרש הבודד, הצטרף לשבתאי כאשר נכנס למזל קשת לראשונה סביב תחילת מרץ. חרדת המפגש המאיים הצליחה לטלטל את הפרש האמיץ שהחל מאט בהססנות ולבסוף לסגת, ממש רגע לפני המפגש (17.04) וכך חזר לו לאטו לביתו התת-קרקעי (עקרב) לעוד ביקור אחרון.
נסיגת מאדים משולה למנוחת הלוחם, אשר אחרי הקרב הארוך חוזר לביתו לטפל בפצעיו ולנוח כדי לאגור אנרגיה לפני ההסתערות הבאה. אין זה אומר כלל כי נסיגת מאדים היא לא ״חמה״ או פעילה, אך שהפעילות אינה יציבה והיא נוטה להיות ״מתוסכלת״ ולפעול בהקצנה ובחוסר עקביות. התיישרותו המיוחלת של מאדים סביב סוף יוני, החלה בהדרגה לעורר בנו מוטיבציה מחודשת ולעודד אותנו לעשייה חדשה ורעננה, האנרגיה החלה זורמת בצורה יותר יציבה ועקבית וניכר כי העשייה והתנועה מואצת יותר, אך לא להרבה זמן… על אף שהנסיגה סיפקה למאדים תנופה גדולה יותר להתגבר על המכשולים השבתאיים המצפים לו, ככל שהוא מתקרב הוא מבין שזה לא הולך להיות פשוט בכלל.

מיום ליום מאדים מתקרב יותר לשבתאי עד אשר השניים ייצמדו סופית ב-24.8. אך המתח של מפגש זה כבר נבנה הרבה זמן ויימשך גם אחרי כשבועיים-שלושה עד שמאדים יתרחק במידה מספקת. המתח המצטבר בין השניים משקף הסלמה של השתלבות מחזורים אלה בחיינו האישיים והקולקטיביים.
בשלבי ההאטה והנסיגה של השניים, שהחלה סביב מרץ אפריל, נלקחנו חזרה לבחון את חיינו ובחירותינו ואת הדברים שבהם אנו משקיעים את האנרגיה שלנו (כל אחד והמישור בו מחזורים אלה פוגשים את חייו) עכשיו נושאים אלה מועדים לצוף חזרה במלוא הכוח ולאלץ אותנו להכריע בכל מיני סוגיות חשובות של ״חיינו לאן״. היה לנו מספיק זמן לחשוב ולדחות את הקץ, עכשיו נגמרו ההארכות, צריך לגייס את האומץ לעשות את הבחירה וללכת איתה לשלב הבא.

marssaturnanteras

הצמידות המדויקת, כפי שהיא תראה בשמיים ב 24.8

אנטארס
עוד אלמנט אסטרולוגי ראוי לציון הוא שהמעלה שבה מאדים נעצר והסתובב לנסיגתו (בסוף אפריל) היא המעלה התשיעית של מזל קשת, אשר נמצאת בקרבת אנטארס (Anteras 9.47).
זהו כוכב שבת אדום בוער אשר נמצא בקונסטלציית העקרב ונחשב ל״לב העקרב״. הנתון המעניין בצירוף זה הוא שעכשיו אחרי ארבעה חודשים שבתאי מסיים את נסיגתו ונעמד בדיוק על אותה המעלה! אליה עומד לחבור אליו מאדים השבוע.
משמעות השם אנטארס ביוונית הוא ״שווה/דומה למאדים״, כנראה גם מכיוון שהוא אדום נוצץ כמוהו, אך גם כי מן הסתם הוא מבטא כוחות מאוד דומים. אנטארס נחשב לכוכב המביא עצמות אדירות, כוח ושליטה ויכולות יוצאות דופן לגיוס הרצון והיצמדות למטרה ללא פחד, אך עם נטייה להשחית ולכפות את כוחו, ואובססיביות הרסנית מוקצנת. טבעו מקטב ומפריד מאוד והוא מושך מצבי קיצון והתמודדויות טרנספורמטיביות.
כל כוכב שבת מתבטא שונה בהתאם לטבע הכוכב אשר נצמד אליו, ספציפית בהתאם למגע עם שני ה׳מזיקים׳ המסורת נותנת לנו תיאורים מאוד לא קלים: אלימות, אכזבות, שחיתויות, מחלוקות משפטיות, רדיפת בצע, חרחורי מלחמה, תשוקה לכוח וניצול חלשים, צער ומחלה ועוד. בטקסטים הקדומים יש תמיד נטייה להגזמה, אך גם אם נאזן קצת את המוסיקה הזאת, העובדה שצמידות זו מתרחשת על כוכב שבת זה, ללא ספק מקצינה את ביטוייו. מעניין גם לציין שבמפה של אסון צ׳רנוביל המפורסם, שבתאי היה בקרבת המעלה הזו.

ההשתקפות של הצמידות היא בעלת רבדים רבים, בונים והרסניים בו -זמנית. בהקשרים המוקצנים יותר היא ללא ספק מועדת לעורר עימותים ומחלוקות, קשיים וחסימות וכל מיני ביטויים של מתחים אינטנסיביים, אצל כל אחד בנושאים ותחומי חיים שונים. ביחד עם ליקוי החמה של תחילת ספטמבר, אשר יפעיל שוב את הצמידות (בהיבט מרובע), ההשלכות יכולות אף להתלקח ולהיות ארוכות טווח והיקף. אנו מועדים לראות את הדרמות העולמיות מתלקחות בכל מיני צורות. הקצנה של מאבקים פוליטיים ומאבקי כוח, אלימות והסלמה של לוחמה, טרור ופעולות צבאיות הן מאוד פוטנציאליות לתקופה, כשם שמחאות חברתיות, הפגנות ולחץ לשינוי מועד להעצים.
צמידות זו יחד עם הדגש של אנטראס, יכולה להקצין את הרעב לכוח ושליטה בקרב מנהיגי העולם, אנו יכולים לצפות גם לפעולות הרתעה צבאיות (או איומים שלהם), פרופגנדות של הפחדה, התבטאויות חריפות ועוד. במיוחד מעניין יהיה לראות כיצד תתפתח הדרמה של המרוץ לנשיאות בארה״ב, עם המאבק הגרוטסקי בין דונאלד טרמפ והילרי קלינטון.

עוד היבט חשוב עשוי להשתקף בכלכלה העולמית בתקופה הקרובה, בצורה כזו או אחרת, אולי כהשלכה של מהלך פוליטי או איום כלשהו, או פשוט התפוצצות של עוד בועה כלכלית, במיוחד לאור משבר המשאבים המידלדלים המאיים על העולם. זה לא אומר שזה יקרה במכה, או שזה יהיה קיצוני מאוד, אך עצם העובדה שגם המרובע בין שבתאי לנפטון מתקרב למפגשו האחרון לקראת סוף ספטמבר, יחד עם נסיגה חזקה של מרקורי (30.8 – 22.9) יכול להראות כשלעצמו תנועות שוק לא יציבות.

על אף הדגשים הפחות נעימים (בלשון המעטה) שציינתי, אנו יודעים כי ״מתחים אינטנסיביים״ הם לא ׳רעים׳ והם יכולים לאלץ תנועה ושינויים חשובים שאנו דוחים כבר הרבה זמן ושלא היו מתממשים ללא דחיפה או כורח. מעבר לכך, הראיתי גם את החשיבות והצורך של הכוחות שמאדים ושבתאי מייצגים לעבוד ביחד לעבר מימוש אופטימלי של עשייה ובנייה בעולם, ותיעול מרוכז של כוח לעבר מטרה. מי שישכיל לפעול באיזון נכון בין כוחות אלה יגלה כוחות עשייה ומיקוד יוצאי דופן. 

בואו נעשיר קצת את תיאור המאפיינים של כל אחד וננסח כמה אפשריות של מימוש חיובי:

מאדים – מייצג אנרגיה גולמית של בעירה תוססת ופראית אשר טבעה לייצר דחף לפעולה ותנועה, מהירות, חדות וכוח פורץ. מאדים משקף גם את הרעב היצרי והתשוקה המבעבעת, טבעו קשה לריסון וכמו שהוא מעורר לפעולה כך הוא גם יודע ללבות כעסים, קונפליקטים ומלחמה ומשקף גם רצון לכוח, להכניע ולכבוש.

שבתאי  בניגוד למאדים, מייצג אנרגיה מרסנת, התגבשות ודחיסות, כוח נוקשה המקרר ומאט את תנועת האש. שבתאי משקף כוחות תוחמים ומגדירים, הוא קובע גבולות חוקים וכללים. להבדיל ממאדים שבתאי מייצג איפוק, הססנות, רצינות, ריסון ושליטה, משמעת עצמית וביטויים של כוחות אלה בעולם, כגון דברים כבדים וקבועים, גבולות, חומות ומבנים מוצקים שמטרתם לחסום ולהגן (או לכלוא).

ככל שהתשוקות, הדחפים והרצונות הפעילים המיוצגים ע״י מאדים מוקצנים יותר ואימפולסיביים יותר כך ההתקרבות לעבר הגבולות הנוקשים של שבתאי תייצר תסכול ומתח גדול יותר, לחץ ההכרעה והקבלה של נסיבות מסוימות גדל, אילוצי המציאות והזמן משתקפים כשלילה של הרצונות ומתגברת תחושה של כבילה בשלשלאות וחומות סוגרות.
רבים מאתנו יצטרכו לנווט בתוך כורח של גבולות חיצוניים ופנימיים, ולהבין שעל אף הצרכים הבוערים אם ידחפו חזק מדי ומהר מדי הם יכולים לשבור משהו שיהיה קשה לשקם לאחר מכן.
אצל חלק גדול מאתנו כמתואר לעיל, זהו סיום של תהליך או עימות שנדחה עוד ממרץ-אפריל, שכמעט הגיע לביטוי ו/או להכרעה אך נמנע ונדחה. עכשיו ההכרעה או העימות הנדרש יכול להיעשות בצורה בוגרת יותר ושקולה יותר. יכול להיות שזה זמן לשתף פעולה עם אדם בעל סמכות שיש אתו מתיחות מסוימת, או להיכנס למסגרת מחייבת ותובענית השוללת חופשים מסוימים, או לחילופין אולי אצל חלק זה ישקף צורך לשבור ולחתוך קשר תובעני, או מסגרת כפייתית, או כל מצב שלא יכול להמשיך או שלא ניתן לתחזק – כל אחד בהתאם למפתו האישית והתהליכים המשתקפים בחייו.

6ujttvQpמזל קשת מחדד את כוחות האש של מאדים ומוציא ממנו את האנרגיה הספורטיבית והאתלטית. על כן אין זה מפתיע שמשחקי האולימפיאדה מתרחשים בזמן זה. תנועתו במזל קשת (מזל השולט על סוסים) מעלה דימוי של פרש אשר רוכב על סוס עם כידון מחודד או חרב שלופה. תחרויות האולימפיאדה בריו מזמנים מימוש מאוד חיובי של השילוב בין מאדים ושבתאי. באולימפיאדה כוח השריר והאנרגיה התחרותית (מאדים) מונעים ממשמעת עצמית חזקה מאוד ופועלים בתוך הגבלות וחוקים ברורים. בתחרויות עצמן האתלט צריך לגייס את כל כוחו ומיקודו כדי לעבור מכשולים שונים, כמו האצן המקפץ מעל המשוכות הנמצאות בדרכו, או הקופץ לגובה שצריך לעבור את הרף האופקי.

מתחילים לראות את הדימוי בראשכם? הפרש או האביר הלוחם (מאדים) דוהר על סוסו בדרך לפגוש במכשול מאתגר, טירה או מצודה עם חומות גבוהים (שבתאי), איתן טבע מסוכן או דרקון ענק ומאיים (ייצוג שבתאי מהמסורת האלכימית), מה castle1תהיה התוצאה? האם יצליח הלוחם לנצל את המכשול, להתחזק ממנו ולגבור עליו? או שיקרוס תחת האיום ויחזור מובס לביתו…
כדי לנווט במודע בכוחות אלו ולהביאם לחוף מבטחים, אנו צריכים להבין מה הוא הניצול הגבוה ביותר של שילובם. ברמה הפשוטה ביותר ניצול זה הוא היכולת לרסן אנרגיה ולעבוד עם גבולות, לתחום ולדייק את האנרגיה של מאדים ולרתום אותה לתהליכי בנייה, גם אם זה אומר לעצור ולחכות (גבול), או להאט תהליך במקום להתפרץ למפגש חזיתי. האתגר הוא לחשוב איך לדייק את הפעולה, להכריע על כיוון הפעולה הנכון ולהתחייב אליו, לעשות את שיעורי הבית הנצרכים בצורה יסודית ומלומדת ולהתמיד במיקוד האנרגיה עם משמעת וריסון.  למשל, זה יכול להיות זמן מצוין להתחיל במשהו שנדחה במשך תקופה ארוכה ומייצר הרבה מתח ותסכול שמצטבר בגוף ובנפש, כמו להתגייס לשגרת פעילות תובענית, כמו פעילות ספורטיבית כלשהי, או פרויקט המצריך מיקוד ומשמעת ועוד אי אילו פעילויות מקבילות. אם האירוע משקף משהו שהתקדם ופתאום נעצר, מכל מיני סיבות שבתאיות למניהן, כמו כללים, חוקים, גבולות, דרקונים בירוקרטיים שכאלה (ביטוח לאומי, מס הכנסה, משטרה וכדומה), התחייבויות ומסגרות כלשהן, זה הזמן להאט ולנשום עמוק, על אף התסכול, ולעשות את מה שצריך בצורה הממקדת והיעילה ביותר.

עוד אירועים לתקופה
בזמן המפגש המדויק של מאדים ושבתאי ב-24.8 תהיה גם צמידות מדויקת בין יופיטר למרקורי, אשר ונוס תצטרף אליה לקראת סוף החודש. צמידות משולשת זו עם שני ה׳מטיבים׳ יכולה להיות מאוד מועילה ובמידה מסוימת למתן מאוד את המאורע האינטנסיבי (על אף שהם נחשבים ׳מוחלשים׳ במזל בתולה) ולאפשר פרספקטיבה רחבה אך עניינית על המתרחש והסקת מסקנות חשובות. לאחר מכן מרקורי יתחיל את נסיגתו במזל בתולה ששם גם יהיה ליקוי החמה הקרוב (ב1.9), מכך שהרוחות ממשיכות להסתובב במערבולות מאתגרות והאינטנסיביות של הצמידות בין שבתאי למאדים תמשיך לייצר אדוות לתוך ספטמבר והלאה. אך ישנם גם כמה רוחות נעימות מאוד שנושבות במקביל, כאשר ונוס ויופיטר יעברו למזל מאזניים. ונוס ויופיטר נחשבים מוחלשים ביחס לטבעם המהותי כאשר הם במזל בתולה. ונוס ששוהה שם כבר כמה שבועות ועברה כל מיני מפגשים לא קלים בדרך (מרובע עם מאדים ושבתאי) הכבידה מאוד על קשרי האהבה ומערכות היחסים, והציפה כל מיני קשיים בתחומיה. בקרוב כאשר תעבור ונוס למאזניים שהוא ביתה השמימי, היא תוכל להשמיע טוב יותר את קולה הערב המושך לשיתופי פעולה, איחוד ופשרה (עד כמה שניתן לתקופה). מגמה זו תתגבר כאשר יופיטר יעבור גם הוא למזל מאזניים, אחרי שנה ארוכה במזל בתולה (9.9). יופיטר במאזניים יחזק את הקשרים וינסה להפרות ולהצמיח חיבורים בין אנשים ושיתופי פעולה, לאחות קרעים ולגשר מאבקים. אך הוא יהיה בעמדה הרבה יותר חזקה לכך רק אחרי שיזרח מקרני השמש לקראת אמצע אוקטובר.

לסיכום…
מפגש בין שני כוכבים הוא תמיד סיום של מעגל ותפקידו לסכם תהליכים מסוימים, אך בו-זמנית הוא תמיד גם התחלה חדשה, זרע המתחיל לבצבץ מתוך האדמה ושואף לצאת ולהתגשם בעולם.
על אף הפשרה הנזקקת עם קבלת כורח המציאות, אשר אינה תמיד קלה, יש לנו את הכוחות לפשר בין הקטבים ולזרוע את הזרעים של המחזור הבא ולדבוק בתהליך, להשקות כל יום ולראות איך אט אט הגבעול הופך לגזע.

*ישנם גם מקורות שטוענים כי שבתאי מייצר גם לחות, ומכאן הקשר שלו לחורף. אך זה לא דעה שנתמכת מספיק במסורת, חוץ מאסוציאציות מסוימות הקושרות את שבתאי ללחות או נוזלים.