מרקורי נכנס לנסיגה, נפטון מתיישר, מאדים עובר על מרכז הגלקסיה ועונת הליקויים בפתח

זמנים גועשים על הפרק, האצה של תהליכי עולם בכל הרמות מהדהדת מתוך השתקפות הליקויים לחודשים הקרובים.
מתחים גלויים ותת קרקעיים מגיעים לשיאם, הקצוות יגורדו ויאתגרו תגובות כוחניות, גלויות וסמויות משני הצדדים של המערכה.
אנו נראה שינויים ומשברים מדיניים, כלכליים ואקולוגיים בעולם, ומכך גם כוחות אדירים לשינוי משמעותי של דפוסי החברה והתפיסה האנושית.

מרקורי

נכנס לנסיגה בשבוע שעבר, ממש ביום הבחירות בארה"ב וסימל יפה את 'החזרה מחדש' של אובמה לנשיאות, יש הרבה אסטרולוגים אשר חוזים כי עובדה זאת משקפת את הקשיים והמשברים שיבואו לידי ביטוי בהמשך הדרך של הקדנציה הנוכחית, נחכה ונראה..

קצת לפני הנסיגה, בזמן שמרקורי האט לקראת עצירה, בתור שליט הרוחות והסופות הקלאסי, הוא בחש לנו סופה בחופי ארה"ב (אומנם לא לגמרי לבדו…) והוא כנראה עדיין לא סיים את עבודתו בהקשר הזה ויש לצפות לעוד סופות ומפגעי טבע דומים בתקופה הקרובה בייחוד סביב עונת הליקויים ובזמן שמרקורי יעלה על נקודת הליקוי בשבוע הבא.

בכל מקרה זוהי נסיגה חזקה במיוחד, גם בהתחשב בעובדה שמרקורי נסוג חזרה לתוך עקרב והוא עומד לעבור על נקודת הליקוי הקרוב. צפו למזג אוויר 'נסיגתי' במיוחד, עם כל הבלבול והחוסר סנכרון, אך גם הקסם וההזדמנויות לשדרוג שהוא מביא. עקרב הוא המזל של מצולות הנפש ומרקורי יעבוד שעות נוספות לנסות להבין ולסדר מחדש את התכנים הרגשיים העמוקים. שוב היבטים מעברנו יגיעו לביקור והפעם לחלקנו זה יהיה ביקור פחות נעים שמציף משהו חשוב בעל השלכות רגשיות ו/או משהו שהיינו מעדיפים שישער קבור בעבר, אולי אפילו משהו שמאיים עלינו באיזה שהיא דרך, או חושף פן של עברנו שחשבנו שכבר התמודדנו אתו. הסיבה שדברים אלה צפים עכשיו זה כדי לסגור אותם אחת ולתמיד ולנקות את השטח סופית מהתמודדויות ועימותים שקברנו לא פתורים בעבר. (עוד על נסיגת מרקורי במאמרים קודמים : אפקט קוריוליס, איך אתה אוהב את הנסיגה שלך?, סיפורי נסיגה – טיול בשדרת הזיכרונות, )

נפטון

התיישר בסוף השבוע במעלה הראשונה של מזל דגים והביא אתו גשמים אינטנסיביים ברוב הארץ, ממש כמו בזמן כניסתו הראשונה לדגים בשנה שעברה.
נפטון ימשיך להתיישר ויאיץ קצת את מהירותו ואולי ישחרר כמה מאיתנו מאשליות מעוננות אשר מפריעות לראיה הצלולה של המתרחש בעולם ובחיינו.
נפטון גם אחראי לתדלוק החזון המשותף לעולם משופר, אך צריך להיזהר שהחזון לא יתרחק מידי מיכולת הביצוע שלו במציאות ושלא יהפוך לאשליה תמימה שמטשטשת את כוח ההוצאה לפועל.

ליקוי החמה הקרוב במזל עקרב

כפי שכבר כתבתי במאמר שלי על המעבר של ציר הדרקונים למזלות עקרב ושור, החודש אנו נכנסים לעונה של ליקויים אינטנסיביים במיוחד, הליקוי הקרוב שכבר מתחיל להיות מורגש יהיה בלילה שבין ה 13-14, הליקוי יהיה ליקוי חמה מלא הוא יעבור קצת מעל לאוסטרליה וניו זילנד ויהיה בשיא מלאותו מעל החלק הדרומי של האוקיינוס הפיסיפי. הליקוי יתרחש במעלה 21 של מזל עקרב על הכוכב הקבוע 'אונוקלאי' או 'אלפא סרפנטיס' שנמצא בקבוצת הכוכבים "הנחש" (serpentis). משמעות השם של הכוכב הזה הוא ה"צוואר של הנחש" זהו החלק של הצוואר שנמצא בצד המערבי, שאר גופו מחובר לקבוצת הכוכבים "אופניכוס" (לפעמים גם "סרפנטריוס") או "אוחז הנחש" והזנב נמצא בחלק המזרחי.

כוכב קבוע זה נחשב בעל האיכות של מאדים ושבתאי ולפי העתיקים הוא קשור בכל מיני דברים לא טובים, הוא נחשב מסוכן והרסני, מביא לעלייה ואז נפילה, מרעיד אדמה, קשור לערמומיות וחתרנות ומוות מארס של נחש. אך באותה הנשימה חלק מהעתיקים אומרים כי הוא נותן חכמה עמוקה לרזי המציאות, שילוב מעניין של כוח הרסני עם יכולות גבוהות. אנו נפרוט את הארכיטיפ הזה עוד בהמשך.

בכמה מסורות, שאולי הרלוונטית שבהם כרגע היא של המאיה, יש התייחסות רבה לנחש, אחד הסמלים המייצגים אותו הוא "הנחש אשר נושך את זנבו" או ה'אורובורס'. זהו סמל עתיק שקיים בהרבה מסורות אזוטריות. במסורת האלכימית הוא מסמל את מעגל הזמן והחיים ואת החפיפה של הסוף עם ההתחלה, החיים והמוות. הוא מסמל גם את 'לולאת המשוב' המאפשרת הכרה עצמית, היכולת של ההכרה "לאכול" או לתפוס את עצמה וכך לראות את עצמה ולהתפתח.  כך גם הטבע "אוכל את עצמו" מחייה וממית, יוצר ומתפורר וניזון מהמשוב של עצמו. האורובורוס מסמל גם את הליפוף של שביל החלב כפי שנראה סביב כדור הארץ, שהקלסתר של הכוכבים סביב מרכז הגלקסיה הוא הראש ומרכז הגלקסיה עצמו הוא העין. כך נקודה זו של מרכז כל השמשות של שביל החלב, היא נקודת ההתחלה והסוף של החיים והזמן. זו חלק מהסיבה שהעתיקים האמינו כי שהשמש מגיעה בתנועת העידנים לזרוח בנקודה זו אז הסוף וההתחלה יתכנסו והעולם יעבור טרנספורמציה אדירה והתחדשות.

שביל החלב כנחש המלופף סביב כדור הארץ, זהו הנחש השמימי כפי שמיוצג גם בתחריט האבן הבבלית

זהו כמובן גם הבסיס לתחזיות של 2012 שהגיעו מכל מיני כיוונים בניסיון לחבר את התופעה הזו לספירה של המאיה. לצערי, כפי שהראיתי בהרצאות שלי בעבר, יישור הקו של "הזריחה הגלקטית" (היפוך השמש החורפי של ה-21.12.2012) הוא לא מדויק מבחינה אסטרונומית וישנה סטייה של כ- 6 מעלות ממישור המילכה לנקודה של מרכז הגלקסיה. ובעצם יישור הקו המדויק עם הקו המשווה הגלקטי הייתה כבר מדויקת ב-1998. לדעתי נקודה חשובה יותר היא הנקודה המקבילה למרכז הגלקסיה על גלגל המזלות אשר ממוקמת כרגע ב- 27 מעלות של מזל קשת, ייקח עוד כמאתיים שנה עד שנקודה זו תהיה מסונכרנת עם 0 -מעלות גדי בגלגל הטרופי- הנקודה של היפוך השמש החורפי והיום הכי קצר. אירוע זה גם יגיע בתיאום יחסי עם המעבר מעידן דגים לדלי.  זה עדיין לא אומר כי אין משמעות למעבר של השמש על כל אזור שביל החלב, אין לי ספק שיש לו משמעות אדירה והוא משקף האצה התפתחותית של עשרות או אפילו מאות שנים. גם אין זה אומר כי ספציפית לתאריך של סוף 2012 אין חשיבות מיוחדת, אכן יש הרבה פעילות שמימיית שמתקפת זאת והופכת את 2012 להיות מיוחדת וחשובה בתהליך, אך לדעתי יהיה נכון יותר להתייחס לכל התקופה כתהליך נושם עם גאות ושפל, אשר ישקף את השינוי באופן הדרגתי עם נקודות שיא שבאות והולכות. התאריך של סוף 2012 הפך למיתוס (במובן החיובי) חיי אצל האנושות וכך הוא מחולל אצלנו כמשתתפים פעילים בתהליכי העולם מוקד עצמתי לשינוי, ואני מאמין שזה כשלעצמו יקבל השתקפות חזקה ומהותית בעולמינו.

בתמונה העליונה השמש במרכז נעה על מישור המילכה, חוצה את קו המשווה הגלקטי, שימו לב למרחק בינה לבין
מרכז הגלקסיה, התמונה למטה מראה זאת בהגדלה.

כאמור, אפילו המעבר על קו המשווה הגלקטי כבר התרחש, השמש עדיין משיקה אליו וייקח לה עוד כ-20 שנה
לחצות אותו (בימי ההיפוך החורפי שלה)

חזרה לליקוי הקרוב, ליקוי זה וליקוי הירח שיגיע לקראת סוף החודש, מייצגים נקודות מעבר משמעותיות בתהליכי העולם והפרט לקראת סוף השנה החשובה הזו. זהו הליקוי הראשון אשר מאתגר את התהליכים אשר מיוצגים ע"י ציר הדרקונים בעקרב ושור והוא יאלץ וידחוף החוצה עוד מהאבססים המוגלתיים (סליחה על האנלוגיה הקשה..) שהצטברו להם מתחת לפני השטח, הוא ידחוף אתגרים חזיתיים על סדר היום, יעורר ויאיץ מגמות של שינוי ומשברים, באקלים בכלכלה וביחסים בין מדינות, בעיקר בהקשר לטריטוריה ומשאבים- שור ועקרב (שהרי אלה בדר"כ על סדר היום בחיכוכים בין מדינות).

כן, יש פוטנציאל להתלקחות באזורינו, במיוחד מעצם העובדה שהליקוי הזה הוא מול השמש במפה של ישראל (23 שור) ועולה במדויק על כירון במפה של ישראל, סימבולי לפתיחה של 'פצעים' מן העבר של המדינה.  בכל מקרה השפעה של ליקוי לא מוגבלת לזמן התופעה האסטרונומית והוא מופעל בכל מיני צורות גם בחודשים שאחרי.  כך או כך, זהו זמן של אילוצים חזיתיים וגם נסתרים להגיע לאיזה מסקנה מכריעה והתמודדות כואבת עם המצב בו אנו נמצאים, שהרי בלי התמודדות זו (לטוב או לרע) לא יכול להיות שינוי. כך גם בחיינו הפרטיים, ככל שנראה זאת ונפעל לטובת השינוי כך נשתחרר יותר מהר מכוח הכבידה של כוחות אלו. לליקוי בעקרב יש את הכוח להרוס וליצור, זהו כמו הכוח הגלום בהר געש, הוא לא "טוב" או "רע", זהו כוח יצירתי דחוס ואינטנסיבי שדוחף מהעומקים לשינוי מהותי דרך אילוץ וכורח שבלתי ניתן להתכחש אליו.

ליקוי זה הוא בולעני במיוחד והוא ישאב פנימה ילעס טוב ויירק החוצה כל מה שיקרה בדרכו, כדי לעבור אותו בשלום צריך לתת לו "מנחה" לעלות לו קרבן שישביע אותו, אך הוא לא יסתפק בהקרבה מצועצעת הוא רוצה הקרבה אמיתית ולא ייפול לפח עבור שום דבר אחר, זהו זמן לחשבון נפש עמוק לגבי איזה חלק בחייכם ניתן להקריב, חלק שאתם מזוהים אתו וקשה לכם לשחרר, אך אתם יודעים שאחרי הכאב של ההקרבה, תרגישו הקלה אדירה בחייכם. אלה מכם שמזהים זאת בחייהם ומבינים על מה אני מדבר, אם זה משתקף בדפוס פסיכולוגי שצריך להקריב ,או משהו מביטוי החיצוני שלו המשתקף בדפוס חוזר בנסיבות החיים (או נוכחות של אחר, או מקום שמעכבים אתכם), עכשיו אתם בעין הסערה וזו הזדמנות אדירה להתחדש מהכבלים האלה שמשאירים אתכם מאחור, קחו יוזמה ועשו את המעשה ונצלו את הליקוי לכך שהשינוי יחולל בעצמה ולא יאלץ אתכם להקריב דברים לא רצויים, ללא השתתפותכם המודעת.

כיאה לסמל של האורובורוס, זהו זמן של משוב, זהו המשוב של המעשים שלנו, "הקארמה" שלנו במובן הבסיסי של המילה כ"מעשה", מצב העולם מייצג את התוצאה של המעשים שלנו ככלל וכך גם בחיינו הפרטיים. המשוב של הליקוי יכול להעצים אותנו ולהראות לנו שאנו על הדרך הנכונה ולדחוף אותנו להישגים עוד יותר גבוהים, אך הוא יכול להחזיר לנו בפרצוף את התוצאות וההשלכות ארוכות הטווח של המעשים שלנו. כפי שהיינו אומרים שהיינו ילדים "הכל חוזר עליך וקקה בידך" ללא ספק משפט בעל חכמה פילוסופית גדולה (אני רציני), כן 'הקקה' שלנו חוזר אלינו, גם שאנו מנסים לקבור אותו, אם נתמודד אתו הוא יהפוך להיות ה"זהב" שלנו כי הוא המשוב הכי בסיסי שמכוון אותנו. ממש כמו ברעיון של האיזופטיה, של שתיית שתן למשל, משהו שקיים מאות שנים במסורות בעולם. שתיית השתן מחזירה לגוף משוב על מצבו, על מה שיש לו ואין לו ועוזרת לו "לאכול" את עצמו, להבין את עצמו. כך התודעה עובדת ורק כך ע"י משוב היא יודעת להתאים עצמה ולרפות עצמה.

מאדים על מרכז הגלקסיה

כבר בימים אלה ובזמן הליקוי, מאדים שליט עקרב יהיה צמוד למרכז הגלקסיה (G.C), זהו האזור בשמיים (27 קשת) שבוא נמצא (כמובן במרחק עצום) מרכז הגלקסיה שלנו, השמש של כל השמשות בשביל החלב. זוהי נקודה המייצגת עוצמה חזקה של אנרגיה יצירתית, כוח גלום של בריאה בתהליך מתמשך. עצם העובדה שמאדים, השולט על המזל שבוא יהיה הליקוי צמוד לנקודה זו, מראה על הכוח היוצר האדיר שיש לפוטנציאל של הליקוי לעולם ולכל אחד בחייו האישיים, עוד עדות לכך שעונת ליקויים זו וההדהוד שלה לחודשים הקרובים ישקפו משברים, נקודות שיא והיפוך מגמות בחיינו, אך עם דגש על הזדמנות ליצירה מחודשת מתוך הכוח היוצר שבמקורות של עולמינו ובתוכינו.

להסתנכרן במודע עם תקופה זו, כפי שכתבתי כבר בכמה מהמאמרים על התקופה, משמע להרוס את הישן והמעקב בחיינו במחי יד!, לא לדחות יותר שום שינוי מהותי, להיות העצמה של הבריאה בתוך חיינו ולתת לה ביטוי חיי ובועט. זה הזמן לפרק חסימות ועקבות, לא לדחות יותר התמודדויות, ולא לתת מקום לפחדים וחרדות. העצמה שנקבל ממעשים אלו תיתן לנו את הכוחות לביטוי יצירתי גבוה יותר במימוש העצמי והקולקטיבי, וכך אט אט להמציא ולברוא את עצמינו מחדש.

"The worm is the spice. The spice is the worm"
"התולעת הוא הסם, הסם הוא התולעת"

                                                                            ~חולית: פרנק הרברט

בואו נחזור רגע לקונסטלציה של "אוחז הנחש" כמה  מהדימויים מאחוריה הם רלוונטיים לתקופה ולרעיון של הליקוי.

לפי המשורר הרומאי מנילוס, המאבק בין אוחז הנחש לנחש הוא מאבק נצחי בגלל שהם בעלי כוחות שווים. יש כאן רמיזה להקשר של הנחש לתשוקות עזות יצרים ומוות, ושאלה תמיד יהוו גורמים אשר מפתים ומסכנים את הנפש, לכן לפי העתיקים על האדם לאחוז בכוחות אלו ולשלוט עליהם שכן אם ישלט על ידם, הוא יאבד את צלם האנוש שלו וסביר להניח שכתוצאה גם את חייו.

האגדה הקשורה לקבוצת כוכבים זו היא המיתוס של אסקלפיוס- אל הרפואה, אשר למד מהנחש את הסודות של החיים והמוות.

אסקלפיוס התבקש להציל את חייו של גלאוקוס (בנו של מינוס מלך כרתים) אשר טבע בתוך חבית של דבש אדום, אסקלפיוס נכנס לחדר הסודי שבוא הייתה גופתו של גלואוקוס במטרה להחזירו לחיים, אך הוא ננעל אתו בתוך החדר. בזמן שהוא עמד ותהה מה לעשות נכנס נחש לחדר אסקלפיוס הצליח לאחוז בנחש ולהרוג אותו. מיד לאחר מכן נכנס עוד נחש נושא עשב מיוחד שאותו הוא הניח על ראשו של הנחש המת, וכך להחזיר אותו לחיים. אסקלפיוס, תוך שימוש באותו צמח הצליח להחזיר גלואוקוס לחיים.
כך קיבל אסקלפיוס את המטה עם הנחש וזו גם הסיבה שהנחש המסולסל הפך להיות סמל הרפואה.

זהו כמובן חלק גדול מהארכיטיפ של מזל עקרב, הכוח האדיר אשר כפי שהוא מסוגל להרוס ולהמית כך הוא מסוגל ליצור חיים, זה כוחו העצמתי של הנחש אשר משיל את עורו ומתחדש.
הרעיון כאן הוא שמתוך "מוות" או "הרס" אנו לומדים על כוח החיים שבתוכינו ומחוצה לנו, כמו בציתות המפורסם מהיצירה הבדיונית של פרנק הרברט 'חולית' – "התולעת היא הסם, הסם הוא התולעת" התולעת (עקלתון) או במקרה זה הנחש, הוא ה"סם" (the spice) מרקחת החיים והעצמה הגולמית. הנחש המייצג הרס ומוות הוא המיצוי של כוח החיים והיצירה, כולנו צריכים ללמוד לגייס אומץ ותעוזה ולרכב עליו, כמו בסיפור של חולית, זהו כוח הקונדליני המתגורר בצ'אקרה התחתונה, זוהי האש הנסתרת של האלכימיה אשר מתמירה, מייצרת ומניעה את החיים מיסודם.

אין הרגשה חזקה יותר של חיים כמו בזמנים שהם מאותגרים, במקום להיות קורבן של נסיבות חיינו ועולמינו, אנו יכולים להתעלות מעליהם, לא מתוך כיווץ והתנגדות, אך מתוך הכנעות וענווה לכוחות אלו הנמצאים בתוכינו, להפוך אותם לבני ברית ולרכב עליהם בנחישות למען היצירה החדשה שתקום מן העפר הישן של חיינו.

לשם ההשראה צירפתי כאן את הקטע שבוא פול אַטרֵיאִידֶס, עולה לרכב על תולעת החול:

לסיום, אלה הם הפוטנציאלים הארכיטיפיים של התקופה, והם חלק מתהליך ארוך שמשתקף בכל מיני מחזורים אסטרולוגיים ויש להם הרבה רמות של ביטוי והם משפיעים שונה על כל אחד מאיתנו. חלק יעברו טלטלות והפיכות בחודש הנוכחי מבחינה נסיבתית ו/או רגשית ופסיכולוגית. חלק פשוט ירגישו ימים קצת יותר דחוסים ומהולים חיכוך מסוים, חלק רק יצפו כמתבוננים במתרחש בעולם, בזמן שחייהם באופן יחסי לא ישקפו שום ביטוי קיצוני של מעבר זה כרגע.

זהו האופן שבוא האריכטיפים האוניברסליים, משיקים לכל חיים מזווית שונה. השקה זו משתקפת בכל מפה אסטרולוגית באופן אחר ובתחום חיים אחר. לא נבראנו שווים, נבראנו שונים וייחודיים עם נקודות ראיה וחוויה שונות, אפילו לאותם הנסיבות. אז בבקשה קחו את הנאמר כמגמה כללית, תראו איפה ואיך היא משיקה לחייכם ותעזרו בה כדי לנווט בחכמה בתוך הים והגלים של החוויות האישיות שלכם, בהצלחה.