עוד מעט רגע דומיה, השמש החורפית הרחוקה מאטה את תנועתה ונעצרת, מתבוננת על הכדור ושוקלת אם להמשיך או לחזור. כל תרבויות העבר היו עוצרים את נשימתם בזמן הזה מפחד שמה השמש תעזוב ותשאיר אותם בחשכה. הם היו חוגגים את אהבתם לשמש וזועקים אליה שלא תנטוש אותם, והשמש לעולם לא איכזבה ואחרי 3 ימים של ריחוק מהורהר היא תמיד החליטה לחזור, ובהדרגה לעורר מחדש את החום והאור של החיים.

חגיגות הסולסטיס השנה מארחות עוד מאורע נדיר, באופן שלא נחזה ע״י יושבי הכדור כ-800 שנה. זוהי כמובן הצמידות המדוברת של יופיטר ושבתאי.
״הצמידות הגדולה״ כפי שכינו אותה בעולם העתיק, שירתה את האסטרולוגים הקדומים בתזמון עידני האנושות. שתי הענקים האלה היוו את המחוגים הגדולים של הזמן ובתנועתם המשותפת שיקפו את פרקי ההסטוריה.
המחזור של השניים מרקיד את העולם בשני מקצבים; האחד מתזמן את מפגשיהם המזדמנים כל 19-20 שנה, והשני מתזמן את הרצף של מגעיהם בכל יסוד (משולש של מזלות) בגלגל במקצב של כ-200 שנה.
כך שנוצר יחס מחזור של 1/10, וכל 10 צמידיות לערך מתחלף היסוד.
*להסבר ארוך יותר על המחזור של השניים ניתן לצפות בוובינר ״ממשבר ליצירה״ שהעברתי במאי השנה.

הצמידות הנוכחית, שתהיה בשיא דיוקה ב20:20 ביום שני הקרוב (21.12) מסמנת את היציאה המיוחלת של יופיטר (אחרי שנה) ושבתאי (אחרי שנתיים וחצי) ממזל גדי, ומתרחשת במעלה הראשונה של מזל דלי. בזאת היא פותחת עידן של 200 שנה של מפגשים במזלות האוויר.
עד לצמידות זו המפגשים של השניים ב200 שנה האחרונות היו במזלות אדמה (על אף שכבר היה ביקור ראשון באוויר ב1981).
אז למה 800 שנה? שתי סיבות – אחת היא שבפעם אחרונה שהשניים התחילו עידן של אוויר היה לפי כ- 800 שנה (4×200 יסודות) בדיוק כמו הצמידות הקרובה, השניים התחילו את המחזור באוויר במזל דלי כשתי מעלות ממיקום הצמידות הנוכחית.
הסיבה השניה ואולי המשמעותית יותר, היא שעל אף שהשניים נפגשים כל שני עשורים, המפגש הנוכחי יהיה בקרבה פיזית כה גדולה שרק אז באותה הצמידות בדלי שהתקיימה ב- מרץ 1226, יכלו לחזות במשהו דומה.
העובדה ששני גופים שמימיים חולקים את אותה המעלה בגלגל המזלות (צמידות) לא אומר שבפועל נראה אותם קרובים כל כך בשמיים אחד לשני. פרמטר זה מותנה למרחק של כוכבי הלכת צפון או דרום ממישור המלקה (מישור של תנועת השמש שהוא מרכז חגורת המזלות). כוכבי לכת יכולים להיות מרחק לא קטן מעל או מתחת למישור זה. מכיוון שמיקום כוכבי הלכת מוקרן למעלות אורך בגלגל, צמידות היא לעולם לא הבטחה לקרבה פיזית, אלא רק כאשר השניים מקבילים בגובהם ובנטייתם (צפונית או דרומית) ממישור המלקה.

עובדה זאת, יחד עם העובדה כי הצמידות זו היא שפותחת את עידן האוויר, הופכת את המפגש הזה להיות מאורע יוצא דופן בחשיבותו האישית והקולקטיבית, והזדמנות של פעם בחיים לצפות בשניים בקרבה כה גדולה.
בנוסף לכל זה, העובדה כי הצמידות הזו מתרחשת בדיוק מושלם עם יום היפוך השמש החורפי (סולסטיס: שמש ב- 0 מעלות גדי) מדגישה עוד יותר את הדיוק הקוסמי של המאורע והחשיבות האדירה שלו לתקופתינו.

תומנה של הצמידות שצולמה ב-20.12. שבתאי העליון וצדק התחתון.

תמונה של הצמידות שצולמה ב-20.12. שבתאי העליון וצדק התחתון.

למי שצפה בוובינר הארוך אשר הקדשתי למחזורי השנה, אולי זוכר את החפיפה המובהקת שהצגתי בין כניסתו של יופיטר למזל גדי (מזל ה״נפילה״ שלו) לתזמון התחלת המשבר והסלמתו ההדרגתית. יחד עם הצמידות ההסטורית של שבתאי ופלוטו, שלושת הצמידיות של יופיטר עם פלוטו, והמרובעים החזקים ממאדים – ניתן היה לחזות בהשתקפות ובתזמון תהליכי המשבר העולמי, והגלים השונים.
עכשיו שגם יופיטר וגם שבתאי עוברים למזל אוויר, אפשר אולי להתחיל שוב לנשום אוויר של תקווה. המערכה לא נגמרה כמובן, ויש לנו עוד דרמות גדולות בדרך (מרובעים עם אורנוס) אבל הרוח ללא ספק משתנה והפרק הנוכחי של העונה נגמר. הצמידות הזו מסיימת מחזור ארוך ופותחת מחזור חדש עבור העולם ואיתו הרבה הזדמנויות חדשות, אך גם לא מעט אתגרים.

יסוד האוויר מאפיין את ״המערכת הנוירולוגית״ הקולקטיבית הממונה על העברת המידע. האוויר הוא רשת התקשורת והנתונים, האוטוסטרדה של החיבורים והקשרים, המימדים של המחשבה האנושית, שיתוף והאצה של עיבוד אינפורמציה, המצאות וטכנולוגיה, ועוד ועוד. זוהי קפיצה אדירה במהפכה החדשה של התקשרות והרישות ההולך וגדל של העולם – לטוב ולרע. האוויר הוא גם המימד של האינטראקציה הסוציאלית, הרצון לשיתופים וחיבורים קהילתיים, לימוד והבנה, שיח פתוח וכדומה. דלי באופן ספציפי, מאפיין את היכולת לאינטגרציה של הרבה מוקדים שונים, אוביקטיביות בלתי מזוהה ועניינית, ראיה פרוגרסיבית ומפוקחת של מצבים חברתיים ותרבותיים ופוטנציאל לחשיבה נאורה ומרחיבת אופקים, והיכולת לראות את התמונה הגדולה. לרבדי יסוד זה מימדים רבים וספקטרום רחב של ביטויים חיוביים ושליליים. דוגמא טובה לכך בהיבט אוויר שהפך כה נפוץ היום זה רשתות חברתיות, שמצד אחד מאפשרות חיבור ושיתוף של קצוות העולם, אך מצד שני מנטרלות במידה מסוימת את הקשר והנוכחות הקרובה והרגשית, שלעולם לא תוכל להתממש מול המסך.

נקנח את הפוסט הארוך הזה בכמה ביטויים כללים של השפעת הצמידות, ובאיך ניתן להתכוונן אליה בימים הקרובים.
שבתאי מאפיין גבולות, ריסון, חוקים, הררכיה וסדר, בידוד, עמידות, סבלנות, נסיון, יכולת פרגמטית, בניה ומבנים, האטה של תהליכים, שימור העבר ודברים ישנים.
יופיטר מאפיין צמיחה, הפריה והזנה, התרחבות ושגשוג, ערכים, עולם הרוח, אמונות וחזון, את דחף הסיפוח והגדילה, האינטגרציה והצדק והשאיפה לעבר החדש והעתיד.
יחדיו הם מייצגים את היחסים בין מימדים מקוטבים אלה בתהליכי האנושות ומחזורם קשור לשינויים, כיולים ואיזונים הכרחיים במוסדות ממשלתיים, חברתיים, דתיים, תרבותיים, מערכת המשפט והצדק וכדומה.
הם מייצגים את האיזון בין חזון למציאות, בין צמצום להתרחבות, בין אמונה לפרקטיקה, בין אופטימיות ורודה לפאסימיות זהירה.
במסורת הם גם קשורים לשתי צדדי החוכמה, שבתאי הוא הפילוסוף הבוכה ויופיטר הפילוסוף הצוחק. שבתאי מהרהר בכבדות על שאלות קיומיות, מקבל את כורח החיים ומייצג את חוכמת המציאות המעשית.
יופיטר שיכור מחדוות החיים והשמחה, מהרהר את מימדי האמונה וההתמסרות, השאיפות והחזון הגבוה, המצפון והרגישות הקולקטיבית, ומייצג את החוכמה הרוחנית והמופשטת.
ביחד הם משלימים זה את זה ומאפשרים הכללה של שתי חוכמות מקוטבות אלה, לחכמה שלמה ומאוחדת של הקיום האנושי והחיבור בין אידיאלים של רוח לכורח המציאות הפיזית וחוקי החומר.
צמידות זו מעוררת גל גדול במיוחד של אנרגיה חדשה שתלך ותגדל בעשורים הקרובים. זהו גל שניתן לגלוש עליו ולנוע איתו לעבר מימושים חדשים בחיינו, בנפש ובעולם.

ממליץ לכולכם לציין ימים אלה במדיטציה על הדברים שאתם חפצים לממש, לחבר בין החזון והאידיאל (יופיטר) האישי ו/או החברתי, לאסטרטגיה היישומית שמאפשרת להוציאו לפעול (שבתאי) ולהבנה מלומדת וסבלנית של מה נדרש להגשים את הדבר בעולם, וההקרבות והצמצומים שהוא יכול לדרוש כדי להתקיים.
לא אוכל לתאר כאן בפירוט טקסים מסורתיים ל״הורדת״ סגולותייהם של הכוכבים, מפאת המורכבות שלהם, אך אגיד בפשטות שהמהות היא כמובן בסופו של דבר ההכרה באיכות, והנוכחות של הכוונה וההתמקדות.
אתם מוזמנים להתנקות בגופכם ותודעתכם, לסכם בנפש את הפרק שנגמר ולהרגיש ברוחכם בגל החדש, להפתח לתנועה, להעצים את התחושה ולשהות בה עם הבקשה שבלב.
מוזמנים להדליק נרות וקטורת ולזמן את הנוכחות של הסגולות המודגשות לתוך חייכם. וכמובן לא לפספס את הצמידות בשמיים! אחרי שקיעת השמש מחר ומחרתיים (*השיא ביום שני בערב)
נתראה בצד השני!

** מעוניינים ללמוד להקשיב ליקום דרך האסטרולוגיה, ולעורר את הקשר החי עם גרמי השמים, מוזמנים להצטרף למחזור הקרוב של ׳קורס יסודות האסטרולוגיה׳ שיפתח ב- 6.1.2021. כנסו לקרוא עליו כאן