מרובע אורנוס פלוטו – גלים של שינויים היסטוריים

על הצירופים של אורנוס פלוטו והשתקפותם ההיסטורית, אני יכול למלא ספר שלם (ולא פעם חשבתי לעשות זאת…). באופן כללי ההתאמה בין מחזורי הכוכבים לתנועות ומחזורים בהתפתחות האנושות, זה נושא מרתק בפני עצמו והוא מעניק פרספקטיבה מאוד מיוחדת על מקומנו בזמן והתוכן הפנימי של התהליכים שאנו משתתפים בהם.

בשכונה הקוסמית שלנו, יש כוכבי לכת קרובים יותר שתנועתם מהירה יחסית ומחזוריהם קצרים, וכוכבי לכת רחוקים שתנועתם איטית מאוד ולכן מחזוריהם ארוכים במיוחד. הקרובים ביותר לכדור הארץ (מהירח ועד למאדים) נחשבים כוכבים אישיים אשר מסמלים את ההיבטים הבסיסיים ביותר של האדם, כל מניעי ההתנהגות, הדחפים והרצונות האישיים והבין אישיים הקרובים. תנועתם המהירה יחסית מראה את השינויים היום יומיים (שבועיים וחודשיים), את הגאות והשפל של היבטים שונים של הנפש ונסיבות החיים. הכוכבים הרחוקים יותר (מיופיטר ועד פלוטו) נחשבים על אישיים בזמן שיופיטר ושבתאי מחזיקים בתואר ביניים, הכוכבים החיצוניים אורנוס, נפטון ופלוטו הם בעלי המחזורים הגדולים ביותר ולכן הם צובעים תקופות ארוכות ומגמות רחבות היקף, ובאופן כללי מייצגים כוחות חזקים במיוחד שאין לנו שליטה עליהם, השליטה היחידה שלנו היא באופן שבו אנו מגיבים אליהם. שלושת הכוכבים הרחוקים והמחזורים שלהם ביחסם אחד לשני ולכדור הארץ, משקפים את התנועות ההיסטוריות הרחבות ביותר וחושפים את הגלים והמקצבים ההתפתחותיים של האנושות והעולם. מחזורו של אורנוס הוא 84 שנה, מחזורו של נפטון הוא 165 שנה, מחזורו של פלוטו הוא 248 שנה. הזמנים של המחזורים המשותפים שלהם משתנים בהתאם לצירוף הכוכבים, למשל המחזור בין נפטון לפלוטו הוא ממוצע של 495 שנה! המחזור השלם האחרון ביניהם התחיל בשלהי התעוררות הרנסנס (1400) ונגמר והתחיל שוב לא כל כך מזמן ב 1890, למחזור זה ייקח זמן להבשיל, אך כמו שלרנסנס לקח כמאה שנה לתת ניצנים ראשונים של עולם חדש, מחזור זה המשקף טרנספורמציה (פלוטו) של אידאלים רוחניים (נפטון) יתבגר ויראה את פרותיו ככל שיתפתח. אפשר להגיד כי הצמידות הזו ציינה את התולדה של הניו אייג', הספיריטואליזם והפסיכולוגיה במערב , אבל זה מאמר אחר לגמרי.

המחזור המשותף של אורנוס ופלוטו הוא קצר יותר ולוקח בממוצע 127 שנה. מחזור בין זוג כוכבים באסטרולוגיה לוקח בחשבון את היחס הזוויתי בתנועה של הכוכב המהיר יותר ביחס לאיטי יותר, בדיוק כמו במחזור החודשי בין הירח לשמש; תחילת כל מחזור הוא באנלוגיה לשלב של הירח החדש, או הזמן ששני הכוכבים 'צמודים' באותו אזור בשמיים. המרובע הנפתח של המחזור הוא זווית של 90 מעלות בגלגל והוא מקביל לזמן שהירח המתמלא הוא ברבע הראשון והוא בדיוק חצי מואר, המולות היא זווית של 180 מעלות בגלגל והיא מקבילה לזמן שהירח נמצא ממול לשמש והוא מלא לגמרי, המרובע הנסגר הוא זווית של 90 מעלות והוא מקביל לזמן שהירח המתרוקן הוא ברבע האחרון שלו ונראה חצי מואר בצידו השני, הירח חוזר להיצמד לשמש והמחזור נסגר ומתחיל מחדש.

אחרי מחקר והתבוננות על זרמים היסטוריים, האופי של המחזור הזה הופך מובהק, אורנוס ופלוטו לא אכזבו להביא שינויים מאוד עצמתיים לאורך ההיסטוריה, והם ללא ספק נקודות ציון מהחשובות בהתפתחות התרבות האנושית. תראו את העולם רק שנתיים אחורה, מאמצע 2010 שהשניים הודלקו מהמערך הנדיר עם שבתאי (מרובע ה-T) והאירועים שהתחילו לצוף שהמערך הודלק לכל אורך 2011 (בעיקר בקיץ ממש סביב יולי אוגוסט השניים היו שוב בטווח הקרוב ביותר שלהם), הדחף המהפכני הסוחף שעלה בעולם ולא דילג גם עלינו, לא צץ סתם, הוא השתקפות של תהליך, דחפי האנושות מתואמים עם ההשתקפות של התנועות האסטרולוגיות שכמו שעון בדפוסים קבועים מראים את 'מזג האוויר' הקולקטיבי. במקרה זה מדובר על הדחף לשינוי רדיקלי במבני החברה שיכול להגיע רק משינוי תפיסה מהותית וגישה מעשית. 
כל פעם לאורך ההיסטוריה בתוך העשור שהצירופים אלו (מערכי אורנוס פלוטו) קרו היו השיאים של המהפכות החשובות ביותר לאנושות, בהרבה רבדים של ביטוי בו זמנית; מהפכות של מחשבה, מהפכות מדעיות, מהפכות תעשייה/טכנולוגיה, מהפכות בזכויות אדם/נשים, מהפכות באמנות וכמובן מהפכות חברתיות מהמשמעותיות ביותר.
 המהפכה הצרפתית קרתה בדיוק תחת צירוף של אורנוס פלוטו (מולות), גם המהפכה האנגלית קרתה בדיוק מחזור לפניה והיוותה השראה עבורה. בשני המהפכות האלה המלך הורד מהכס, נלקח לרחוב והוצא להורג!

המהפכה האמריקנית כתבה את החוקה החדשה שלה בימים של צירוף מדויק בין השניים, מחזור אחרי הביא את אביב העמים המפורסם שהיה אחד מגלי המהפכות הסוחפים שראה העולם (שדרך אגב 'האביב הערבי' קרוי על שמו בגלל הדמיון ביניהם), המהפכה הרוסית שהגיעה מאוחר יותר… מממ כן, גם עליית הנאצים לשלטון היה סביב מרובע של השניים במערך שלם עם עוד כמה כוכבים… מה שמראה שהפוטנציאל לשינוי לא מחויב להיות 'חיובי', והוא כמובן מאוד תלוי באופן השימוש שלו, על אף שבאותה תקופה היו גם מהפכות שחרור בכל מיני מקומות בעולם, אחד מהאירועים המפורסמים היה 'צעדת המלח' של גנדי (אשר נולד עם אורנוס חזק במיוחד במפתו).

גרף המראה בראשי פרקים את התקופות החשובות המקבילות למערך של פלוטו ואורנוס מ 1450 ועד לימינו


התאריכים בגרף הם של נקודות הצמידות והמולות (כמו השלב של הירח החדש והירח המלא של המחזור)
העקומות מציינות את המרובעים (מקבילים לשלב של החצי ירח במחזור)

רובים ושושנים

בואו נסתכל רגע על המגע האחרון של השניים, גל המחאות של שנות ה-60 שיקפו כל כך יפה את הארכיטיפים של אורנוס פלוטו, במקרה זה זו הייתה הצמידות ביניהם, ז"א נקודת ההתחלה של המחזור המשותף שלהם שבוא הם צמודים או מיישרים קו ביחס לכדור הארץ (כמו השמש והירח בירח חדש), שלב זה במחזור הוא כמו מפגש של זרע עם ביצית, הוא מפרה את הרעיון החדש בתוך התודעה האנושית ומוליד אותו בצורתו הראשונית והבסיסית. גלי המהפכות והמחאות ששטף את העשור של שנות השישים שינה את פני האנושות בהמון צורות, במקביל היו כמובן איומי המלחמה ותסיסה אדירה באזורים שונים בעולם: המחאות שהביאו לקריסתו של הקולוניאליזם האירופי ועצמאותן של מושבות רבות ברחבי העולם, תנועות מחאה ומהפכות כמעט בכל תחום, מלחמת ויאטנם, ילדי הפרחים, הפגנות של שחורים נגד עבדות, השיא של המלחמה הקרה, האדם הראשון לחלל, התנועה לזכויות האזרח- סיום אפליה כנגד שחורים, מהפכת תרבות בסין, צ'ה גווארה מפיץ את המהפכה בעולם ועוד המון אירועים בעלי אופי מהפכני מסביב לכדור. זו הייתה תקופה של תולדה מסיבית של תנועות לשחרור- תנועות פמיניסטיות, תנועות של הומולסבים, תנועות של מקסיקנים והיספנים, תנועות לזכויות חברתיים לאפרו-אמריקאים, תנועות אנטי מלחמה ועוד, וכמובן עליית השמאל החדש בארה"ב ושינויים פוליטיים מרחיקי לכת. עוד אספקט מעניין של השתקפות האנרגיה של אורנוס פלוטו הוא הפיצוץ היצירתי של אותה התקופה, טרנדים מוזיקאליים חדשים מהביטלס ואלביס פרסלי ועד לפינק פלויד, ג’ימי הנדריקס ובוב דילן, פסטיבלים מיתולוגיים כמו הוודסטוק והתעוררות מואצת של ביטויים צבעוניים באמנות וקולנוע. חשוב להזכיר גם את הדחף לשחרור והתנסות מינית של אותם השנים (זה גם היה הזמן של המצאת הגלולה…), שבירה של טבואים עמוקים של דת ומסורת והקמה של קהילות אלטרנטיביות. כל אלה הם רבדים בביטוי של אותו ארכיטיפ – מאס עמוק מהישן והמגביל ודחף התפתחותי לכיוון של חופש וריבונות.

אחד ההשתקפויות החשובות של אורנוס פלוטו שחוזרות במשך ההיסטוריה זה קפיצות דרך אדירות מבחינה מדעית וטכנולוגית. מעבר לעובדה שכמעט כל המצאה ששינתה את פני האנושות הייתה תחת מערך של השניים (גם לצירופי נפטון ואורנוס יש השלכה על תחום זה) המהפכות התעשייתיות הראשונה והשנייה פרצו בדיוק תחת הצירופים שלהם, להמצאות וחידושים קשר ישיר עם כוכב אורנוס והאנרגיה ה'פרומתיאוסית' שלו הוא קשור בחשמל, טכנולוגיה ותעופה, ממציאים והמצאות, תגליות מפתיעות וכדומה, הוא מייצג את האנרגיה האינטלקטואלית הגבוהה, התעוררויות מפתיעות של הבנה ופלאשים 'חשמליים' של אינטואיציה והוא מופיע הרבה במפות של גאונים אקסצנטריים שהקדימו את זמנם והיו אחראים לתגליות ששינו את העולם. אחד הזמנים ההיסטוריים הכי פוריים בתחום זה היה במולות האחרונה של אורנוס ופלוטו בין השנים 1898-1907 בזמן זה מעבר למהפכות חברתיות חשובות, הייתה התפוצצות אדירה בהמצאות ופריצות דרך מדעיות שאפשרו את רוב הטכנולוגיה שמרגישה מובנית מאליהם היום, מבין הדברים שצפו בעשור ההוא:

איינשטיין מפרסם את תורת היחסות, מארי קירי מגלה את הרדיואקטיביות, מקס פלנקט מפרסם את תאוריית הקוונטום, וולטר נרסט מגלה את החוק השלישי של התרמודינמיקה, מרקוני מפתח את הרדיו רסיבר הראשון, המצאת שידורי הרדיו ושידור הרדיו הראשון! תעשיית פורד חושפים את הרכב הראשון. רודולף דיזל חושף את מנוע הדיזל הראשון, כלי טייס הראשונים מפותחים, כל הטיסות הראשונות סביב זמן זה, תומס אדיסון ממציא את הבטריה ואת המנוע החשמלי ועוד ועוד ועוד!! את הפיתוחים שהגיעו מאוחר יותר בצמידות שהייתה בשנות השישים אף אחד לא ישכח – הפיתוח של המחשב האישי, מצלמות וידאו ביתיות טלפונים ועוד רשימה ארוכה של דברים שאנשים לא יכולים לחיות בלעדיהם היום.

אז נחזור לשנות השישים רגע, כאמור זו הייתה התחלה של מחזור, נזרע זרע מחודש שהוא כמו מפץ בין האנרגיות של אורנוס ופלוטו, המרובע של תקופתנו שימשיך להשפיע בטווח כמעט עד 2020 (שבו יהיה מדויק עוד שש פעמים) הוא ביטוי מוחצן של הרעיון שנולד כשהשניים היו צמודים, זוהי נקודת שיא של מה שהחל אז, זוהי הנביטה מתוך האדמה של הזרע שנלחם לצאת ולגדול, זה הרצון להפעיל מחדש את הרוח של השינוי שדוכאה מאז בכל מיני צורות, זו ההקצנה של הכוחות משני הכיוונים של הרוצים בשינוי ושל המונעים אותו.

 התפתחות המחשבה האנושית

אז שאתם רואים את השינויים העולמיים שקורים התקופה זו, תחשבו על הרוח של שנות השישים ואיך הדחפים הראשוניים של אז, מתבגרים לביטוי של ימינו, משהו בתמימות שהייתה אז נפגע, אומנם כבר אז היו מחאות נגד העשירון העליון, השיטה הקפיטליסטית והפוליטיקה המושחתת, אך היום אחרי חשיפה גדולה יחסית של שחיתויות וסודות של היושבים בשלטון, אנשים איבדו את האמון שלהם וגם את הסבלנות, אנשים פחות תמימים מאז והאמת הכואבת של האופן שבוא השולטים עושים מניפולציה ומשתמשים בכוחם היא יותר ברורה לראיה.

 אחד הזרמים המעניינים ביותר שקיבלו ביטוי לאורך ההיסטוריה במקביל לצירופי אורנוס פלוטו הוא במהפכות של מחשבה או תפיסה, ממש ניתן לעקוב אחרי כל פריצות הדרך החשובות כמו שעון תחת הצירופים האלה, חלק גדול מהוגי הדעות, פילוסופים ומדענים אשר שינוי את רוח תקופתם וייסדו עוד שלב בהתפתחות החשיבה האנושית, נולדו תחת צירופים של אורנוס פלוטו והנפישו אנרגיה זו בחייהם וגם פרסמו את גילוייהם תחת צירופים אלו. כמו למשל דקארט שנולד תחת צמידות מדויקת של פלוטו אורנוס (ומת בדיוק במולות ביניהם) והיה אחד הזרעים החשובים של שינוי המחשבה האנושית שהשלכותיה מהדהדים על לימינו.. הגותו פרצה את הדרך לתקופת ה'הארה' או ההשכלה שבאה מחזור לאחר מכן, תנועת ההשכלה דרשה ריבונות מחשבתית ועודדה את הפרט לראיה ביקורתית ועצמאית! זו הייתה מהפכה גדולה ללא ספק, ריבונות מחשבתית לא הייתה מובנת מאליה, וגם היום מתברר שלא לגמרי… 
הסיסמה של עידן הנאורות אשר משקפת מאוד יפה את הרעיון של פלוטו אורנוס הייתה "העז לדעת"!  מתוך ויקיפדיה:

הוגי עידן הנאורות חלקו ערכים רבים, בינם:
האמונה שהמדינה קיימת כדי להגן על זכויות הפרט, ולא להפך.
האמונה שכל אדם זכאי לכבוד עצמי וחופש אישי מקסימלי.
האמונה שדמוקרטיה היא צורת הממשל הטובה ביותר.
האמונה שכל בני האדם שווים, בלי הבדל גזע, מוצא אתני, דת או לאום.
האמונה שלכל בני האדם יש את הזכות לחופש דיבור והבעה, לחופש התאגדות, החופש להאמין (או אף לא להאמין) בכל דת, והזכות לבחור את מנהיגיהם.

קשה להאמין שזה היה בתחילת המאה ה-18, לפני כן לא היה דבר כזה כמו חוקה, דמוקרטיה ומושגים שכאלה, אך כמובן שלהיסטוריה כמו למחזורים של הכוכבים יש נטייה לחזור על עצמה ואידאולוגיות הופכות להיות האויב של עצמן. כמו המשפט הסיני העתיק "כל דבר בזמן הופך לקוטבו". כן, ה"נאורים" מדקארט לוולטר, בייקון וקאנט וכל החברה, תרמו המון לשינוי התפיסה הקולקטיבי ולמהפכת המחשבה של המאות האחרונות, אך גם הם הלכו לקיצוניות בעייתית, הם מרדו בדוגמה הדתית ובתפיסות עולם מיסטיות למען הרציונל והחקירה הלוגית והמדעית ובהתגלגלות השנים כמעט בלי לשים, הם יצרו את תפיסת העולם אשר בסופו של דבר אפשרה את הניתוק של האדם מהטבע והסביבה הקוסמית בה הוא חיי, הראיה ה"נאורה" ניקרה את האדם בכוח ממשמעות גבוהה למען ראייה מכאניסטית המעודדת תועלתיות וניצול של משאבים, בלי הבנה של ההשלכות הרחבות. המודל הקפיטליסטי הוא תוצאה ישירה של התפתחות המחשבה הזו, אשר מנתקת את הקשר המהותי של האדם מסביבתו. המחזור הנוכחי של אורנוס פלוטו מציף את ההשלכות של הראיה "הנאורה" של האנושות, שהתפתחותה המסיבית במאה האחרונה אם כל הקדמה היחסית שהיא מאפשרת, גרמה את הנזקים הגדולים ביותר לעולם ולכל סוגי החיים שמתקיימים עליו. התנועה המתקנת שצפה מאז שנות השישים וחוזרת בימינו היא ההבנה של המצב המוגבל של משאבי העולם, חזרה לטבע, לאורגני, לפשטות יחסית, מציאה של תחלופות, הבנה של הנזקים האדירים של התעשייה והייצור האדיר של חומרים רעילים ולא מתכלים וכדומה. לחלקנו אלה הם דברים ברורים כבר שנים, אך חלק גדול מאוכלוסיית העולם עדיין לא רואה זאת ומתכחש לנזקים, אבל הערנות לנושא היא ללא ספק בצמיחה, המילים אורגני או אקולוגי כבר נפוצות באוצר המילים של כל אדם ממוצע ברמה כזו או אחרת וזה יחסית תופעה חדשה. זה כמובן לא מובן מאליו ולדור הקודם לא הייתה הערנות הזו ברמה שבא היא צפה בתקופתנו, זו מגמה ששואפת לתקן את עוולות העולם ובורות החשיבה הקפיטליסטית, אך התוסף המאזן והחשוב ביותר זה החזרה של תפיסת עולם רוחנית הוליסטית מחודשת, הבנה והתעוררות שחיים ואינטליגנציה הם לא מונופול של האדם ושסביבת החיים "החיצונית" רוויה בתבוניות יוצאת דופן ובמורכבות מופלאה ויש דחף מחודש להתחבר אליה ולהרגיש את הקשר הקסום העמוק בין האדם לעולם.

אני מתמקד בהיבט הזה של ההתממשות ההיסטורית של מחזורי אורנוס פלוטו, כי חשוב לי להדגיש את הביטוי העיקרי של הכוח הזה, שינוי תפיסה! ראיית עולם מחודשת, הלוקחת את האנושות עוד צעד לריבונות אמיתית, זה הפוטנציאל, אך הוא מתבטא במאבק, במאבק בין הישן לחדש, בין השליטה לחירות, בין האנשים למנהיגים ולמנהגים שלהם וכדומה. אלה הם חבלי הלידה של הכוח החדש הנלחם לצאת ולקבל ביטוי בסביבה שעדיין לא מאפשרת לו קיום עצמאי, זה יהיה תהליך ארוך שיגיע לשיאו רק לקראת המולות של אורנוס ופלוטו עוד 
כ 30-40  שנה.
 לא ברור איך הפוטנציאל של כוחות אלה ינוצל ע"י האנושות, זה תלוי בבגרות הנפשית והמודעות היחסית שהיא רכשה. כנראה שאי אפשר לשנות את 'המשחק' באמת, אם עדיין משחקים מתוך חוקיו הנוכחיים, כי אז תמיד נהיה בתוכו ונאכיל אותו, אם רוצים לשנות את המשחק צריך לחיות את החזון של המשחק בו אנו רוצים לשחק, גם אם לא ברור לנו עדיין איך זה אמור לקרות. צריך לאט לאט להפסיק לשחק לפי חוקיו של המשחק הישן ולקחת את הכוח חזרה, אין משחק אם אין מי שישחק אותו ונכון לעכשיו הוא קיים כי אנחנו נותנים לו קיום.
כן, זה רעיון פשוט יחסית, הביצוע כבר לא כזה פשוט, אנשים לא מכירים משהו אחר ולא יודעים איך ניתן להתקיים אחרת. דרך השלילה נראית דרך פרקטית למדי, הרי שיש כבר ידיעה יחסית מפותחת של איך לא כדאי להתקיים ומה לא עובד וזה מקום טוב להתחיל בו.
 זה כמו בתזונה, אתה לא תמיד יודע מה טוב עבורך, אך יחסית פשוט לדעת מה לא טוב, את זה צריך להוריד לאט מהתפריט, בתקווה שבאופן כזה מה שישאר יהיה טוב יותר.

כמו בציטוט של אלברט איינשטיין "קשה להגיד אמת מהי, אבל בדר"כ מאוד קל לזהות שקר" לכן לזהות את השקרים זה השלב הראשון, ככל שנוריד את השקרים מעלינו, כך עולה הסיכוי שמה שישאר זה אמת.

המאפיינים הפעילים של פלוטו ואורנוס

פלוטו– מייצג ארכיטיפ של כוח אינטנסיבי, של דחפים עמוקים, טרנספורמטיביים, אבולוציוניים, הוא ממית ומחייה מחדש, הוא ממיר חומר חזרה לאנרגיה ואנרגיה לתולדה כחומר. הוא שולט על תהליכי ההתמרה המהותיים ביותר, הוא מוציא את הרעלים ומציף אותם, הוא חושף את השורשים העמוקים, הוא משול להר געש אשר מבעבע מבפנים עד שהוא מתפרץ ויוצר הרס
גדול. פלוטו הוא תשוקה עזה וטוטלית, הוא אובססיה ושליטה, הוא סמוי ומסתורי ומייצג את
הסודות ואת המניפולציה שמתרחשת מאוחרי הקלעים.

אורנוס – אורנוס מייצג ארכיטיפ של שחרור, שבירה, האצה, שינויים מפתיעים וקיצוניים, חידושים, דחפים לריבונות וכוח עצמאי, התעוררות מהישן, אקסצנטריות, אינדיבידואליות, ייחודיות וכל מה שאלטרנטיבי, הוא מייצג אנרגיה הומנית בהיבטים של מרד נגד חוסר שיווין, ולכן את קול העם כמבטא דחף לשחרור מדיכוי, או מגבולות צרים של ביטוי.
אורנוס הוא הקול הפנימי שקורא
ל'מהפכה', הוא רוצה חוויות חדשות ומעוררות ולא גבולות ישנים ומרדימים, הוא עצמה אישית
כביטוי של ייחודיות ונטישה של ה'עדר', הוא פרובוקטור שובר מוסכמות וכללים, מונע מרצון
להיות חופשי לבטא את עצמו ולהגדיר את עצמו.

המרובע בין השניים מייצג מתח והאצה של שינויים גדולים, הוא הדחף העמוק והאינטנסיבי (פלוטו) לשינוי רדיקלי חברתי ותפיסתי (אורנוס).

שילוב של מילות המפתח של השניים נותן לנו את האפיונים של המגע ביניהם:

  • מאבקי כוח מוקצנים ומואצים
  • שליטה מסיבית ודיכוי מפעילים דחף לשחרור
  • דחף לריבונות, שינוי וחידוש מתבטא באופן אינטנסיבי, מסיבי וגורף
  • שחרור מתפרץ של אנרגיות טעונות שהתגבשו תקופה ארוכה מתחת לפני השטח
  • טרנספורמציה מואצת המביאה לחידושים מהפכניים בכל התחומים
  • התעוררות יצירתית וחידוש תפיסתי ואינטלקטואלי מועצם.

בתרגום לפועל:

מהפכה רב תחומית, רפורמציה, מרד ופרעות נגד רודנות, שחרור חברתי, מלחמה על זכויות, הפלת השלטון, קפיצות טכנולוגיות, תנועות דמוגרפיות גדולות, חוסר רוגע וצורך להתנסויות שונות, אימוץ פילוסופיות פוליטיות רדיקליות, אווירה מתוחה וחרדתית מהולה בהתרגשות וברצון קולקטיבי לעולם חדש.

מזלות כתפאורה להצגה

הרקע של המפגש הוא המיקום שלו בתוך גלגל המזלות והוא מושפע ומתאפיין ע"י ה'צבע' שלהם : פלוטו אשר נמצא במזל גדי מייצג גם את הכוח של הממסד, החוקים והשלטון והדחף החזק והמניפולטיבי (פלוטו) שלהם לעשות הכל כדי לשמור על השליטה, הוא מייצג את הכפייה והדיכוי אך בו זמנית את הטרנספורמציה העמוקה שמבני החברה וממשלות העולם יעברו כל זמן שישהה שם.
 המאפיינים של אורנוס במזל טלה מודגשים במיוחד, הדחף למרוד מקבל כוח צעיר, יוזם וחזיתי, הוא מתבטא באימפולסיביות להגיב ולהלחם, אורנוס בטלה מייצג את הכעסים המשתחררים, את ההרגשה העצבית של 'נמאס!!', את הפתיל הקצר ואפילו האלים, את הרצון הבלתי מתפשר להגיד את שלך, הדחפים של אורנוס מתורגמים לפרצים של אנרגיה חסרת סבלנות להשתחרר מהכוחות השולטים בך ולקחת את הכוח להיות אתה!

בתקופה הקרובה אנו נראה שככל שפלוטו ככוח של כפייה ושליטה יבטא את עצמו, כך ביחס ישיר אורנוס יעורר כעסים וילחץ את התגובה המקבילה מצידו, ככל שהכפייה תעשה בכוח כך הרגשת אי הצדק תהווה דלק לאורנוס להלחם. מהפכות, פוגרומים, הפגנות ענק, פעולות מחתרתיות אלימות, תהלוכות, חרם קולקטיבי וכדומה יכסו את הכדור שלנו, אלא אם כן הידיים השולטות יצליחו לנטרל זאת בצורות כאלה ואחרות, צריך לזכור כי הם שולטים על המדיה וגם האינטרנט נהיה יותר ויותר בשליטתם, ושהם יעשו הכל (בכל מובן המילה) כדי לסכל את ההצתה של המהפכה, ו/או להרדים אותה ולפזר אותה בצורות שונות ע”י הסחות דעת למיניהם, כמו הפחדות של מלחמה, או מגיפה או השד יודע מה. 
שימו לב לאופן השיטתי שבוא המדיה מתואמת בתקופה האחרונה לא לפרסם מחאות שקורות בעולם, גם המדיה האלטרנטיבית כמו יו-טיוב משתפת פעולה ומסירה העלאות של צילומי מחאות וקולות רדיקליים, כל זה בניסיון לעצור את ההסלמה של מה שהם יודעים שמועד לקרות, הבעיה היא שזה לא יעזור, ככל שהם ינסו לעצור את המחאה בכוח, כך אנשים ירגישו יותר סיבה להחצין את המחאה שלהם, לכן בפועל זה לא צעד חכם מצד השולטים, אלא צעד של יאוש וזה סימן טוב, זה סימן שהם באמת חוששים לאבד את כוחם.

חשוב לפקוח עין בתקופה זו למהלכים הבאים של ממשלות בעולם עם מבט חשוד מתמיד, הולך להיות אינטנסיבי וסוער במיוחד והם ללא ספק יעשו כל מיני מהלכים פוליטיים קיצוניים; יעבירו חוקים מתוחכמים שיאיימו יותר ויותר על החופש אישי, המאגר הביומטרי יהפוך לאט למציאות, טכנולוגיות חדשות ימשיכו להיות מנוצלות לטובת האינטרסים שלהם, מרשתות חברתיות לפלאפונים חכמים וכל מיני צורות לרכב על היכולות הטכנולוגיות כדי לאסוף מידע, לפקח ולפלוש לפרטיותם של אנשים וזה רק ההתחלה… אם לא תהיה חזית עצמתית מהעם ומודעות לתהליך ולאג'נדה של המושכים בחוטים, אז לשם אנו הולכים בלי שום ספק, אך אם תהיה תגובה חזיתית, ישירה עקבית ולא מתפשרת וחשיפה מובהקת של אי הצדק, יש סיכוי להפוך את העצמה שבאוויר למנוף אדיר לשינוי חברתי אמיתי אם השלכות אדירות לעתיד העולם. כמובן שצריך אומץ ומוכנות לוותר על הישן ולהמית (פלוטו) את כל התפיסות הקודמות והמגבילות שרכשנו מהורינו. צריך גם חזון מאוזן ואותנטי עם תיאום נכון בין החלום לאפשרויות בפועל.

עוד רמה של פעילות הכוחות האלה זה אסונות טבע, אורנוס ופלוטו ידועים בתור 'מזיזי אדמה', הרי געש מתפרצים, מפגעי טבע מוזרים, צונמי, מפגעים בכורים אטומיים, 
ביחד עם נפטון שנכנס לא מזמן למזל דגים, אנו יכולים לצפות גם לשיטפונות ודברים מהסוג הזה.

אורנוס ופלוטו בחיינו האישיים

ברמה האישית, כולנו נעמוד מול הכרעות, צמתים חשובים, שינויים גדולים, כולנו ננסה לשבור את הגבולות של עצמנו, או שננסה להציב גבולות לאחרים (או שניהם), כולנו ננסה לאזן בין הדחפים להשתחררות משיגרה מדכאת או מסגרת מגבילה לבין הצורך שלנו להישאר בשליטה ולגבש גבולות ויציבות.
 כל מי שיתמסר לתהליך ויהיה מוכן לעבור את החניכה האישית והקולקטיבית הזו בעיניים פקוחות ואפילו יאיץ וייזום את השינויים מתוך עצמו, ירוויח עצמה ונקודות חופש אדירים!

שקארל יונג אמר "שכל מה שלא מודע יחווה כגורל”, הוא התכוון שכל מה שאדם לא מתעמת אתו בתוך עצמו, יוקרן על נסיבות חייו ויגיע מבחוץ וזה יחווה כמשהו שהוא מעל לשליטתו ולכן כגורל בלתי נמנע. רעיון זה מכוון אותנו להבין שגודל וקיצוניות המשבר בחיינו יהיה ביחס ישיר למודעות שלנו וההבנה שלנו את התהליך, ז"א שככל שאדם יתכחש לאילוצי השינוי בחייו וינסה להימנע ממנו, כך השינוי יקרה 'כמבחוץ' ויהיה קיצוני וקשה יותר.

המודעים שבכם והמוכנים לשינויים, בכל קנה מידה שהם יגיעו לחייכם, יכולים להמיר את הרגשת הפחד והאי וודאות, להרגשה של ריגוש, עצמה וחופש פנימי. התקופה הקרובה יכולה להניף את כל השינויים שאתם הכי מייחלים לעצמכם, היא יכולה לעורר אתכם מחדש לכוחותיכם ולגרום לכם לטרנספורמציה כה עמוקה שלא תכירו את עצמכם אחר כך, כל הגולשים שבכם שיחליטו לרכב על גל הצונאמי הזה גם אם הוא יציף כאבים וג'יפה פסיכולוגית שהחבאתם עמוק מעצמכם, בסוף תגיעו לחופים חדשים שלפני כן רק חלמתם עליהם. כמו בסרט המשקף באופן סימבולי את רוח הזמן 'התנגשות הטיטאנים', שבו פרסאוס (אורנוס) נלחם עם אל העולם התחתון האדס וכוחות השאול (פלוטו) כך הזווית בין אורנוס לפלוטו מהווה הזדמנות עבור האנושות וכל אחד בחייו, לגבש את האומץ להלחם מול ה'שדים' שלו, להתעמת מול הפחדים והתשוקות הכי עמוקים שלו, וכמו פרסאוס לנצח אותם פעם אחת ולתמיד (או לפחות עד שיצופו חדשים), זה הזמן להתמודד עם כל מיני צללים שמרחפים מעלינו, פחדים וחרדות שנזרעו בנו מילדות, זה הזמן לערוף את הראש של המפלצות שכל כך הרבה שנים נמנענו מלהסתכל עליהם. אנלוגיה זו תואמת גם את המתרחש בין האנשים לממשלות שלהם, הגיע זמן לחשוף את השקר ולצאת באומץ החוצה, לא לפחד יותר ממוסדות ממשלתיים, חוקים כובלים ואיומים והפחדות, הגיע הזמן שהממשלות יפחדו! כמו בסיפור של פרסאוס, או בסיפור התנ"כי של דויד וגוליית, הכוח השולט נראה גדול מאיים וכל יכול, אך בפועל הוא שואב את כוחו ממני וממך, אם נבין זאת ונפסיק להאכיל אותו בסופו של דבר הוא יגווע ברעב ואז אבן קטנה במקום הנכון תמוטט אותו כמו מגדל קלפים.

ובנימה יותר ארצית, הגיע הזמן לעזוב את העבודה המדכאת שנתנה לכם בטחון 30 שנה, אך שגורמת לכם להתכווץ כל בוקר מחדש. הגיע הזמן לעזוב את הנישואין המרירים שרוקנו אתכם מכל כוח חיים וגרמו לכם לשכוח את עצמכם. הגיע הזמן להפסיק לדפוק חשבון, לצאת ממסגרות מדכאות התפתחות ולמצוא אפיקים חדשים לביטוי, לקחת פניה לא צפויה בחייכם, לאתגר את היכולות שלכם, לטעום דברים חדשים, להתנסות, לגעת, להתעורר!

במהות האישית והקולקטיבית, הגיע הזמן לנער את האנרגיה המעופשת שיצרה ערפל מרדים סביבנו, לעורר כוחות מחודשים ולהניע את השינוי לו אנו מייחלים, בכל הרמות של החברה ובחיינו האישיים, אנחנו בנקודת על-חזור, חייבים לדחוף קדימה ולהיות נוכחים בשינוי ולהיות אמיצים לשבור את הקירות ומשקפי החמור שהסכמנו בלית ברירה ללבוש מילדות.

חלק גדול מהאנושות כבר מרגיש את הקריאה לחזור לשולחן הרישום ולתכנן מחדש את חיינו בעולם, אך בשביל זה אנו חייבים לזרוק את העטיפה הסינתטית של תחליפי המציאות ומסיחי הדעת השיטתיים שלוקחים מאיתנו את כוחנו. וכמובן לשנות מהייסוד את תפיסת העולם שהורישו לנו, במשך השנים הקרובות פלוטו ואורנוס ידאגו לעזור לנו במשימה הזו, תנו להם לפעול מתוככם ובתמורה הם יתנו לכם טעימה מהעצמה המתאפשרת בזכותם.

 

*אם יש מכם שמעוניינים לשמוע יותר בתחום ההשתקפות ההיסטורית של מחזורי אורנוס פלוטו ובאופן כללי לגבי התנועות האסטרולוגיות של 2012, אתם מוזמנים לרכוש ממני את ההקלטה של הסמינר שעשיתי בנושא בתחילת השנה, אורך הסמינר הוא כ-6 שעות עם מצגת בווידאו. המעוניינים  מוזמנים ליצור איתי קשר במייל ofekx@zahav.net.il