מרגישים את ונוס נשרפת?? מחר לפנות בוקר היא עושה את המעבר הנדיר שלה על פני השמש, הזדמנות אחרונה לתקופת חיינו לראות את התופעה, אלא אם כן מישהו מתכנן לחיות עוד 100 שנה… (המעבר הבא יהיה לקראת 2117).

כפי שכתבתי בפוסט הקודם, האירועים השמימיים מעלים הילוך וישנה התכנסות של מספר מחזורים משמעותיים בריקוד משותף. עונת הליקויים בציר תאומים קשת, שנתנה לנו את הליקוי חמה של ה-19.5 והקינוח של הליקוי ירח (במרובע למאדים) של ה4.6 שהשפיע בחוזקה על כל סוף השבוע האחרון. במקביל יש לנו גם עצירה של נפטון והמרובע ההיסטורי בין הטיטאנים פלוטו ואורנוס מתחזק במהירות עד לשיאו בסוף החודש. כל האירועים האלה יקרינו את השפעתם על החודשים הקרובים, והופכים את החודש הנוכחי למשמעותי במיוחד. עבור הרבה אנשים, זה זמן של שינויים והכרעות שיכולים לקבוע את ההתפתחות של החודשים ואפילו של השנים הקרובות.

ונוס

כבר הספקתי לכתוב לא מעט על הפלנטה הזוהרת הזו ועל החשיבות שלה בתקופה האחרונה, אז אשתדל לסכם את הנקודות החשובות:  ונוס מאפיינת את התיאבון האסטטי חושני, היא מחברת ויוצרת מגע בין אנשים, היא הביטוי הפעיל של האהבה והיופי, הרצון לשיתוף, היא המשיכה הבין אישית, הרומנטית והחברית. ברמה הארצית היא מייצגת עיקרון של הנאה ודחף לסיפוק פיזי ופסיכולוגי, ברמה הרוחנית היא מייצגת את התשתית ההרמונית של הבריאה, את הכוח המעצב צורה, את היופי האוניברסאלי והזיכרון המוטבע ברוחינו של אהבה לא מקוטבת ומוחלטת.

אחרי הירח אשר מייצר את ההקשרים הרגשיים העמוקים והמטריקס הקולקטיבי, ונוס היא רקמת החיבור המאחדת מקרבת ומפשרת בין בני האדם.

ונוס בנסיגה

 בטח שהייתם ילדים יצא לכם פעם לגעת במחוש של חילזון, ברגע המגע המחוש כאילו מתקפל לתוך עצמו בתנועה מהירה, כמו תא עצבי שקיבל עומס של שדר חושי. ונוס היא כמו מחוש או אנטנה שהיא הארכה של הלב והחושים היא יוצאת ומריחה וממששת את הסביבה ויוצרת קשרים ומגעים. כאשר ונוס בנסיגה ישנה רגישות יתר ונטייה למשיכה פנימה של המחושים, האנרגיה היא של התכנסות ובדיקה פנימית של מה עושה לי טוב או לא. יש הערכה מחודשת של קשרים בין אישיים ומה עומד במבחן המציאות, ונוס הנוסגת לא יוצאת מגידרה ליצור קשרים חדשים, היא ספקנית וחששנית, היא יכולה להתקרב ויום למחרת להיכנס לתוך עצמה ולהתנתק. לכן שהאנרגיה הזו מודגשת ישנה תמה של התבדלות, התכנסות, קושי לקבל פרספקטיבה נכונה לגבי קשרים, חוסר תיאום והבנה הדדית, התאכזבויות, האשמות והתרחקות. לא פלא שזו התקופה בא יש הכי הרבה גירושים. קשרים חבריים ורומנטיים יכולים לעבור תקופה של קשיים ספקות וחרטות, הרגשה של פספוס, קושי לתאם ציפיות, שינויי מגמה וכדומה. הנסיגה עלולה להשפיע על התאבון שלנו בכל מיני רמות, אנו יכולים להרגיש כי אנו צריכים יותר לספק את החושים כדי לפצות על הרגשת החוסר, אך בדר"כ הטעמים לא חזקים כמו בזמנים שונוס ישירה, אך הדחף יכול לבלבל. כנ"ל לגבי הדחפים הארוטיים והמיניים, שדווקא יכולים להיות מודגשים יותר מאותה הסיבה.

ונוס גם קשורה למשאבים ודברים בעלי ערך, בדר”כ בתקופת הנסיגה יש יותר הרגשה של חוסר והכיס מתרוקן, דחף הפיצוי שלנו שרוצה בכל זאת גורם לנו להוציא כספים ורק תורם לבעיה.

הנסיגה הנוכחית מתרחשת במזל תאומים ומדגישה רבדים תפיסתיים ברמה המנטלית והתקשורתית, קשה לנו לבחור בין דבר אחד לשני, בהקשרים של ונוס זה יכול להיות באהבה או בכסף או אפילו במה לאכול. אנו יכולים להרגיש שאנו בליפופים מנטליים בהקשרים הללו ואנו מנסים לנתח להבין וללמוד אם דגש על למלל את הצרכים שלנו, דימוי טוב זה זוג שהולך לייעוץ זוגי בניסיון לדבר על הכל, להגדיר ולהבין מנטלית את המתרחש בלב.ונוס במעבר על פני השמש

בכל נסיגה של ונוס היא נוסגת חזרה לכיוון השמש, נצמדת אליה (הצמידות הנמוכה, בין כדור הארץ לשמש) וממשיכה בדרכה אחורה בגלגל המזלות, זה נחשב שינוי הפאזה שלה מכוכב ערב לכוכב בוקר. אך רק בזמנים נדירים פעמיים במחזור (בזוגות במרווח של 8 שנים) של 243 שנה (במרווחים של 120 שנה) היא ממש עוברת על פני השמש ביחס לכדור הארץ.

מחר ב-6.6.12 בבוקר היא עומדת לחצות את פני השמש בפעם השנייה והאחרונה בתקופת חיינו (פעם ראשונה ב2004) מאורע זה בעל חשיבות גדולה מכל מיני סיבות ויש לו השתקפויות רבות בעולם ובחיינו האישיים.

האסטרולוגיה המערבית בנויה על מערכת היחסים בין השמש לכדור הארץ, גלגל המזלות הוא החגורה שמרכזה הוא המישור של מחזור השמש סביבנו, מישור זה נקרא מישור המילכה (ecliptic) כוכבים אשר נמצאים בין כדור הארץ לשמש עוברים במישור המילכה, הם חוצים את החלל שבין כדור הארץ לשמש ומיישרים קו בין המחזור שלהם לזה שלנו ביחס לשמש. למשל, שהירח עובר במישור זה אז יש לנו ליקוי, כי הירח בפועל מסתיר את השמש ביחס לכדורינו הקטן. לכן ברמה מסוימת אירוע זה הוא כמו ליקוי, על אף שונוס לא מסתירה את כל השמש, אך העיקרון הוא זהה.

יישור הקו של שני הגופים השמימיים הללו מייצר אינטנסיביות גדולה, ממש ברמה האלקטרומגנטית של השמש, לתופעה זו יש השתקפות על האצה אינטנסיבית של תהליכים על כדור הארץ, פיזיים ופסיכולוגיים כאחד. זו יכולה להרגיש תקופה מתישה שבא סף הרגישות גבוה מהרגיל והזמן כאילו נע במהירות גבוהה יותר וקשה להדביק את הקצב. ברמה הסימבולית ככל שונוס מתקרבת לשמש היא נחשבת לנשרפת וכוחה מתחלש אך בשעה שהיא עוברת על פני השמש היא נחשבת ל'קאזימי' או 'בעין השמש' ובזמן הזה היא נחשבת לחזקה במיוחד! כאילו כבשה את כס המלכות והשתלטה על השמש. לכן הסימבוליקה כאן היא מעורבבת מצד אחד אנו יכולים לצפות להחלשה של האנרגיה הוונוסית בעולם, למשל בכלכלה העולמית, מצד שני ישנו ניסיון של התרוממות חזקה במיוחד בתהליך והדגשה יוצאת דופן, בפועל ההתרוממות היא כמובן זמנית ומיד אחריה ונוס חוזרת להחשב כשרופה וחלשה מבחינה סימבולית עד אשר היא תתרחק מספיק מהשמש ותתחיל להיות גלויה לעין בשמי הבוקר לפני הזריחהאך גם שהיא נחשבת חלשה, או לא מתפקדת באופן שהיינו רוצים, עדיין הנושאים שקשורים אליה יהיו חזק על סדר היום של כולנו בתקופה זו.

מעניין שאורך הזמן שלוקח לונוס לחצות את השמש הוא כמעט -8 שעות, לפי הדוקטרינה העתיקה של ליקויים, זמן ההשפעה של ליקוי הוא במקצב של שעה לשנה, ז”א שההד של ליקוי מקרין את עצמו בהתפשטות על פני הזמן בהתאם לזמן הליקוי בפועל. בליקויי חמה רגילים אנו לא מגיעים למספר שעות גדול כמו זה בגלל שהירח זז מהר מאוד יחסית לונוס.

אם ניקח כלל זה ונשליך אותו על המעבר של ונוס, אז יש לנו כ-8 שנים של הדהוד מתרחב של ההשפעות שמעבר זה מייצג. המספר-8 פה הוא מעניין מכיבן שונוס עושה מחזור של שמונה שנים ביחס לשמש וכדור הארץ, שבו היא מציירת את הכוכב המחומש המפורסם שלה בשמיים. זו הסיבה שהמעבר על השמש קורה בזוגות במרווח של 8 שנים, כי היא חוזרת לאותו המקום רק הגובה של המישור שלה משתנה קצת, עוד שמונה שנים מהיום היא כבר תעבור במישור מקביל וכאמור לא תעלה על פני השמש עד לעוד כמאה שנה.

המעבר מייצג שינוי מגמה מודגש ושער של התמרה, ונוס חוצה את הלהבות של השמש מהצד שבו היא מופיעה בשקיעה לצד שבו היא תתחיל להופיע בזריחה, מעבר פאזה זה נחשב משמעותי במיוחד ומשנה את אופי הביטוי של ונוס בעולם. (מאמר קודם על שני הפנים של ונוס).

תבנית הפנטגרם שונוס מציירת בשמיים בשמונה שנים, במחזורה ביחס לכדור הארץ והשמש :

ונוס שמש והמאבק בין המינים

אצל בני המאיה אשר שמו דגש אדיר על מחזורי ונוס בלוח השנה שלהם, מעבר זה הוא עוד עדות לשינויים עולמיים מהותיים, זו כנראה הסיבה לחשיבות של השנה הזו עבורם, בגלל הקרבה לסוף הספירה הנוכחית. יש אומרים כי התופעה הזו קשורה לתחזית של המאיה של החזרה של קוואזאלקוטל "הנחש המעופף" או "הכוכב הזורח בבוקר" שהרי זוהי ונוס, שאחרי ההתאחדות עם הכוח הסולארי היוצר, מתחילה לזרוח בבוקר ולהתחזק.

יש שאומרים כי תופעה זו מסמלת את החזרה של ה'נשי' אחרי שנים של שליטה פטריארכלית ומרפדים את הרעיון בהתייחסות לתכונות הגבוהות של הארכיטיפ הנשי, כמו הרמוניה אחווה ואהבה עולמית. הייתי שמח לקבל את הרעיון הזה אבל לצערי אני כבר הרבה זמן לא מוצא את המשקפיים הוורודות שלי, אחרי שנים של התבוננות בהשתקפות של תופעות אסטרולוגיות בעולם המסקנה שהגעתי אליה היא שהכוחות המיוצגים ע"י הכוכבים הם פוטנציאלים, אשר עובדים בהתאם לחומר הקיים ומתגשמים אצל בני אדם בקנה מידה המתאפשר ביחס לבגרות הנפשית והרוחנית שלהם. בשביל אדם מפותח רוחנית, כל עצמה אסטרולוגית 'טובה' או 'רעה' היא הזדמנות ופוטנציאל לגדילה ושדרוג, אך בשביל אדם צר אופקים, מזוהה גוף ולאום, ללא שום תפיסה ובגרות רוחנית, ההשפעות יתהוו בקנה המידה המתאפשר לו ולא יעוררו אותו בין לילה ממיקודו הארצי.

המסקנה השניה היא שכל תופעה עצמתית שכזו היא מקוטבת ויש לה שני פנים, שמדברים על אנרגיה זכרית או נקבית, כשלעצמם הם נטראליים ולא 'טובים' או 'רעים' אך בהנפשתם בעולם יש לשניהם ביטויים בונים אך גם הרסניים. המאבק לאיזון בין שני הקטבים המשתקף בכולנו ובהסטוריה של עולמינו, הוא מאבק קשה ואולי אחד האתגרים המהותיים ביותר של נשמתינו בעולם. החתונה האלכימית של הקטבים, של השמש והירח, הזכרי והנקבי מתאפשרת רק לאחר תהליך אלכימי אשר באופן סימבולי מתואר כהפרדהמלחמהמוותתחייה מחודשתפיוס גבוה–אנדרוגניותמצב לא מקוטב.

ברמה הקולקטיבית של המאבק המיתולוגי בין המינים הפוטנציאל המשתקף במעבר הזה הוא של מוות ותחייה מחודשת-, ונוס עוברת בלהבות השמש ומשילה את עורה הישן, זהו פוטנציאל אמיתי לשינוי תפיסה בהקשרים של אהבה בין בני אדם ואיחוד עם הביטויים הגבוהים של האהבה, אך גם כמו בליקוי זוהי הזדמנות לראות צדדים חשוכים של האהבה ולהתעמת עם ביטוייה המעוותים והלא מאוזנים. בתוך הארכיטיפ של ונוס כפי שכתבתי באחד המאמרים האחרונים, ישנה אהבה גבוהה ורוחנית, אך גם תאווה פיזית וארצית אשר מונעת מצרכים אגוצנטריים וחסכים עמוקים.

בהקשר של ונוס לארכיטיפ ה'נשי' ונשיות בכלל, קו התפתחותי מעניין להתבוננות הוא מעמד האשה, אומנם התהליכים הרחבים של נושא זה מתפשטים על אורך זמן גדול, אך יש מוקדים מחזוריים מעניינים שמאפשרים לראות את התפתחויות השונות של התמה הזו, אפשר להגיד שבשמונה שנים האחרונות (פחות או יותר מהמעבר הקודם של ונוס) חלו שינויים מאוד חזקים במעמד האשה בעולם בכל מיני היבטים, אומנם השינויים הדרמטיים ביותר הם בעיקר בארצות עולם שלישי וכדומה. במדיה ראינו יותר ויותר סרטים שנשים כיכבו בהם בתור הדמות הראשית עם מאפיינים זכריים בולטים, כמו למשל 'טומב ריידר' עם אנג'לה ג'ולי (אשר נולדה עם ונוס על האופק) ואומה טורמן ששיחקה ב 'להרוג את ביל' ועוד רשימה ארוכה. אני לא מנסה להגיד כי המחזור של ונוס הוא היחיד שמשקף את ההתפתחות הזו, אך מבחינה סימבולית זה מעניין לראות שונוס יותר ויותר משקפת את השמש (הצד הזכרי) ומנסה לרכוש אותו ולבטא אותו יותר, הכוח הנשי גדל וכפי שונוס 'משתלטת על השמש' כך הכוח הנשי מקבל דגש ועצמה ונשים נותנות ביטוי של הצד הזכרי שבהם. מעניין שבדיוק באמצע המחזור של ונוס ב2008 הילרי קלינטון הייתה מועמדת לנשיאות בארה"ב, אירוע שהציף את הנושא שוב לסדר היום. כמובן שזה נושא מורכב ורחב וכמו שציינתי הקיטוב המיני בחברה שלנו עובר תהליכים מואצים, גם נשים וגם גברים, וההשתקפויות האסטרולוגיות מרתקות, אך זה נושא למאמר אחר.

 

בכל מקרה, ראינו מתחילת השנה האחרונה עוד גל של 'מחאת נשים בעולם' גם בארצות שבהם לא התקדם כמעט כלום בעניין זכויות האשה (כמו בתימן ובאירן) וגם בארצות מפותחות שבהם יש קולות חדשים לגבי איך שאשה מוצגת במדיה ומה נחשב למודל של יופי נשי, תחת הקונפיגורציות של התקופה הקרובה, אנו יכולים לצפות לעליה בתמה הזו בעולם, הפאזה של כוכב הבוקר (שונוס זורחת לפני השמש) משקפת במיתוסים העתיקים, את ונוס כלוחמת, להבדיל מונוס העדינה והקורבנית של הערב. אנקדוטה מעניינת היא בסרט שיצא לאחרונה, 'משחקי רעב' שבוא נערה צעירה הופכת לוחמת והסיסמה "הבחורה שבאש" והדימויים של פרסום הסרט שמראים אותה על רקע של אש, מהווים דימוי ישיר של ונוס על פני השמש! (מעניין גם הסימליות של היותה חמושה בחץ וקשת, אשר אסטרולוגית שייך למזל קשת המזל הקוטבי למזל של ונוס והשמש) גם העלילה המראה את הנערה אשר הופכת משורדת ללוחמת כבמחאה לשלטון של דיכוי וניצול לא אנושי, הוא סוג של סמל מקביל לתופעה השמיימית, אשר יכולה להראות את המקום של הכוח הנשי כמנסה להלחם בשליטה ובהתניה הגברית, או לחילופין בלי ייחוס ספציפי למין, הכוח המדוכא שהופך משורד ללוחם ומנסה לבטא את כוחו ולקחת את זכויותיו.

אני לא אתפלא אם נראה עוד ביטויים של הרעיון הזה באופן כזה או אחר, דמות נשית, או כוח המייצג את פניה של ונוס יבלוט ויראה נוכחות ועצמה וינסה לצוף בכוח, אך כאן גם יש מלכודת וכאמור כל ביטוי יכול להיות מקוטב, עם ההשפעה החזקה של כוכב השבט ריגל (הסבר למטה) אותו כוח בעצמו יכול לרצות שליטה ודיכוי, גם אם באופן פחות ברור, ולאו דווקא שיווין ואיחוד. לדוגמא פשוטה מחיי היום יום, יכול להיות שבמערכת יחסים האשה מרגישה שהיא בשליטת הגבר וכהשתקפות למעבר היא מנסה לקחת את הכוח שלה בחזרה ולעשות מניפולציה להפוך את הדינאמיקה לכך שהגבר יתחיל להגרר אחריה מפחד שתעזוב אותו, או בגלל שהוא מרגיש שהיא כבר לא נענית לו, היא שהרגישה תחת רודנותו יכולה בעצמה להיות רודנית ולא רק להסתפק באיזון הכוחות. ברמה סימבולית כהשתקפות עולמית הכוח הנשי עולה ודוחף למימוש ועצמה, אך כמו לכל ארכיטיפ גם לו שתי פנים והוא יכול בעצמו להפוך מדכא ומחליש בהיבטים מסוימים אם לא יהיה מאוזן, הכוח הנשי הוא לא בחיקוי הכוח הגברי, אלה בביטוי המהותי של עצמו, רוך, הכלה, איחוד וכדומה, כמובן שהאישה צריכה למצוא את הזכרי בתוכה (כפי שגבר צריך למצוא את הנשי בתוכו) וגם למרוד נגד דיכוי והפליה, אך גם לדעת להישאר כנה לטבעה המהותי.

בכל התיאורים האלה התייחסתי לביטויים מקוטבים, בסיסיים וארציים של האנרגיות האסטרולוגיות בהתייחס למהויות הבסיסיות של הכוכבים המשתתפים. אך ללא הקיטוב של ארכיטיפ 'נקבי' או 'זכרי', מנקודת מבט מטאפיזית גבוהה, התופעה כשלעצמה מייצגת פוטנציאל של איחוד. חתונה בין הארכיטיפ של האהבה עם השתקפות הכוח היוצר והאור של התודעההשמש.

כולנו מאותגרים לעבור הכרעה בנושאים של אהבה וביטוייה, ברמה הזוגית והאישית וכמובן ברמה העולמית, זו לא הטפה ניו אייג'ית לאור ואהבה, זהו עימות כנה עם הקיבולת האישית לפשרה, הכלה וקבלה של האחר. הקיטוב יכול להתבטא בצידו ההופכי בהתאם לעבודה הפנימית שנעשית, זמן זה יכול לשקף בדידות גדולה והרגשה של ניקור וזרות אצל אלו שלא יישרו קו בין האהבה שלהם (ונוס) לרצון הגבוה שלהם (שמש) אלה שעדיין משליכים את הפנטזיה שלהם ופועלים מדחף לא מאוזן לפיצוי, מועדים לקריסה פנימית וחשיפה של האמיתות העמוקות לגבי השלכותיהם הכוזבות.

אני מדגיש שוב שכמו בליקוי שאור מאיר מקומות חשוכים, כך בליקוי של ונוס צפים אל האור הצדדים החבויים והלא נעימים של אופן מימוש צרכי האהבה, והרצונות האמיתיים צפים ומבקשים הכרעה הבנה והתמודדות.

אם נרחף עוד קצת במעלה הסמלים, ניתן להסתכל על הצמידות הזו כאהבה אל האלוהי, אל הנשגב, אל המקור, אל האני העליון, האיחוד של ונוס עם השמש הוא סמל השריפה של התשוקות באש הרוחנית, המוות של האהבה הארצית, הזיקוק שלה והלידה המחודשת שלה אחרי שטעמה מהיבטה השמיימי. כמו בתאורי האקסטזה בשירים של המשורר הסופי ג'אלל אדין רומי, המעבר יכול ברמה הגבוהה שלו לייצג תשוקה רוחנית וערגה לאיחוד מחודש עם מקור הרוח וחיבור פנימי לאש של החיים.

חשוב לציין שהתופעות האסטרולוגיות משקפות תהליכים ולא רק אירועים ממוקדים, שהרי הם בסך הכל הפינות הבולטות של תהליכים שקדמו להם, הדינאמיקה שמתוארת בתופעה הזו צפויה להדהד ולהתפתח על גלי הזמן במשך החודשים והשנים הקרובות, והיא כשלעצמה נקודת שיא במחזור שקדם לה.

עוד קצת חיבורים אסטרולוגיים

כל האירוע הנוכחי כאמור, מתרחש במזל תאומים, ספציפית במעלה 16 שהיא במרחק של מעלה אחת מכוכב השבט ריגל (rigel) אשר בקונסטלציה של אוריון, זהו הרגל של אוריון הלוחם. ריגל הוא כוכב שבדרך כלל נחשב למיטיב ונותן הצלחה ותהילה, אך חלק מהטבע שלו זה שהוא לא עקבי ואם המטרה היא לטווח ארוך סביר שכמו שהוא הרים למעלה כך הוא יוריד למטה. ריגל נחשב כוכב מלכותי ומלחמתי עם השפעה דומה לזו של יופיטר ומאדים ביחד, הוא הכוכב השישי הכי זוהר מבין כוכבי השבט, הוא כוכב שנותן כוח לכבוש את האויב במהירות וכאמור לעלות לכוח (בדר”כ לא להרבה זמן…).

זוהי עוד עדות למאבק השליטה והדחף לכבוש להתרומם, העובדה שמעלה זו גם בזוית של מרובע למאדים מחזקת את זה ומראה את הקונפליקט והמאבק הגלום בתוך האירוע ואת הדחף של ה'נשי' להתרומם ולכבוש את כס המלכות של הכוח הסולארי, או לחילופין את המאבק בין הדחפים הארציים ואלה הרוצים להתמזג עם הרצון הגבוה.

לאנרגיות ארכיטיפיות, המון נגזרות של פעילות אך העקרונות המהותיים הם זהים. האירועים האסטרולוגיים משתקפים ברבדים רבים ובקני מידה משתנים בהתאם לכל אדם וקבוצות שונות של אנשים, הרעיון הוא להתבונן בחייכם ולהבין איך ואיפה הגלים האלה נעים ומניעים אתכם בתוך החוויה האישית שלכם, האירועים הפנימיים והנסיבות החיצוניות של חייכם. לכל אחד מכם שיעור שונה וחוויה ייחודית, הקשיבו לזרמים האסטרולוגים ונווטו בחוכמה.

  • ונוס תתחיל את המעבר על פני השמש לפנות בוקר, ניתן כבר יהיה לראות אותה בזריחה, כמובן לא בעין החשופה, תשיגו משטח כהה שקוף כמו סכוכית של מסכת ריתוח, פלסטיק כהה, סרט צילום חשוף או צילומי רנטגן חשופים, אפילו אפשר לנסות אם תקליטור כהה מהסוג השקוף, רק שימו לב שמה שאתם משתמשים הוא כהה מספיק ולא להסתכל ישירות על השמש.