VenusNEptune

ונוס מפצירה בנפטון בשמו של בנה אַינֵיאָס – סבסטיאן ורנקס (1573–1647)

ונוס, האלה אשר נולדה מן הים, חזרה לפני שבוע כמידי שנה להשתכשך במיימי האוקינוס הקוסמי של מזל דגים, אך הפעם הים מאוד לא שקט שהרי הוא ספג ליקוי שמש חזק במיוחד בימים שלפני כניסתה (9.3) והגלים מאוד לא רגועים.

למרות רצונותיה של ונוס להתמסר לגלים (מזל ה׳התעלות׳ שלה) המתיחות שחוותה בהתחלה לא לגמרי איפשרה לה, במיוחד בימים הראשונים של השבוע1, כאשר נאלצה ונוס לספוג את חצי האש של מאדים אשר ארב לה עם מבטו (היבט מרובע ממזל קשת).
ונוס התהלכה עם המועקה הזו רוב השבוע, אך בימים האחרונים היא כבר החלה מתעודדת ככל שהיא מתקרבת לאל הים, איתו לא נפגשה מאז שנה שעברה (הפוסט האחרון שכתבתי עד לפוסט הנוכחי), והיא יודעת שפגישה זו יכולה לעזור לשטוף את המתחים שצברה ולשחרר את ההאחזויות המיותרות, אך גם לערער את היציבות הרגשית אם ההיאחזות חזקה מידי.
המפגש המדויק בין ונוס לנפטון השנה (20.3) מגיע בתיאום מושלם עם כניסתה של השמש למזל טלה, מאורע המסמל את סיום מחזורה השנתי בגלגל המזלות וחניכת השנה האסטרולוגית החדשה (יום השוויון האביבי).

מעשה האהבה עם נפטון יכול להיות גבוה במיוחד, שכרון חושים על טבעי והשראה של יופי מעודן, אך בו זמנית הוא יכול לשקף גם כאב, אכזבה ופגיעות יתר. זהו כאב מהערגה לבלתי מושג, מהפער שבין האידאה החלומית למציאות היומיומית, בין האין סופי של הרוח לסופיות של הגוף והקיום בזמן. ונוס יודעת שאחרי לילה של שכרון יש תמיד אפשרות להתעורר בדיכאון וכמה שהיא עולה גבוה הנפילה יכולה להיות תלולה יותר, במיוחד שבפתח רובץ לו – שבתאי.

אחרי מעשה ההתמזגות עם הענן המיימי תתחיל ונוס להתקרב בהדרגה למבטו המקפיא של מר שבתאי2 (היבט מרובע ממזל קשת), אשר בדיוק נעמד מלכת רגע לפני נסיגתו הארוכה. ונוס לא יכלה לבחור רגע דרמתי יותר, שהרי שבתאי בעצמו בשיאו של מאבק עם יופיטר בדיוק בחזית השניה (מזל בתולה). כך ונוס מוצאת עצמה בהצטלבות מדוייקת3 עם אחת הדרמות הארוכות והחשובות של השנה4 וכל זאת במקביל לליקוי ירח מוצל במזל מאזניים, שהוא אחד מבתיה השמימיים.
גלי הים הענוגים של ונוס מועדים להתנפץ על סלעיו של שבתאי הנעמד ללא תנועה. היא תרגיש את שיפוטו הנוקשה המאיים לייבש את הלחות החמימה והמלטפת שנותרה מהמפגש עם נפטון. שבתאי, ובמקרה זה גם יופיטר בלית ברירה5, ימשכו בכוח את ונוס לחזור ולהתעמת עם הצד הארצי של האהבה והחיים ויכריחו אותה להסתכל על הפרטים הקטנים ולהתמודד עם הקשיים שמהם נסתה לברוח. שבתאי ינסה להעמיד אותה למשפט על מעלליה המתירניים עם אל הים וחלומותיה חסרי האחיזה וינסה לעורר אותה לגשמיות של החיים ולאספלט היבש והבטון האפור.

מזלה של ונוס הוא שהיא פוסעת מהר ותוך כמה ימים תתחיל להשתחרר מהמבט הצולב של השניים, אך השיעור שלה לא יושלם עד אשר תחצה את מעלת הליקוי6 (19 דגים) ואת זנב הדרקון וכירון7 (21 דגים) אשר יכולים לחזק את המגמה של הקושי, הדכדוך ותחושת חוסר האונים ולהגביר את הצורך לפעול ולהשתחרר מפצעי העבר, מתלות רגשית בפנטסיות כוזבות ואהבות שמיצו את זמנם. אם ונוס תדע לעשות כן, היא יכולה להשאיר משקל גדול מאחור ולצאת עם תחושת חופש גדולה מכל ההתנסות המערערת הזו.

חשוב גם לזכור כי ונוס בכל זאת בים, והיא חזקה בים, ועל אף הנוקשות של שבתאי (והאתגרים בהמשך הדרך..) היא עדיין יכולה לשמור על זכותה להחזיק בחלום ולהשתמש בכוחו של שבתאי בחוכמה, למימושו בחיי היום יום.

מוסר ההשכל הוא שלאהבה עליות ומורדות, חלומות ורודים וחורים שחורים, שניהם כבודם במקומם מונח. הטרמפיסט הותיק לגלקסיה יודע לא לקחת את שניהם ברצינות יתרה ולא להזדהות מידי עם אף צד, אלא להיות נוכח ולהשתתף בתבונה בתנועה הקוסמית, להנות שניתן ולשחרר שנלקח.

גלים של אהבה לכולם ויום שיוויון שמח!

  1. היה מדויק ב14.3
  2. בשנה שעברה הסדר היה הפוך, ונוס נפגשה קודם עם שבתאי ורק אח״כ עם נפטון.
  3. השיא ב-25.3, אך פעיל מאוד כבר בימים שלפני, במיוחד ביום ליקוי הירח המוצל ב-23.3
  4. המחזורים הסינודיים בין שבתאי ליופיטר (כ-20 שנה) קיבלו חשיבות גדולה באסטרולוגיה המסורתית כמייצגים נקודות תפנית הסטוריות. המרובע בין השניים מתרחש פעם ב-10 שנים. המרובע הנוכחי יתהווה עוד פעמיים השנה ב-23.3 וב-25.5.
  5. יופיטר נחשב ב׳חולשה מהותית׳ במזל בתולה והוא גם בנסיגה, כך שיש לו מעט כוח להשפיע בהתאם לכוחו הטבעי. מעניין שגם שבתאי וגם ונוס נמצאים במזלות אשר בשליטתו – דגים וקשת, מה שמעיד בין היתר על תוצאות פחות רצויות מהפעילויות אשר מתרחשות בהם
  6. יתקיים ב- 27.3 – טריגר משמעותי בהתפתחות אירועי הליקוי לחודש.
  7. יתקיים ב- 28-30.3