בתוך טבעת האש

ליקוי חמה טבעתי ביום הארוך של השנה! (ונסיגת מרקורי…)

ביום ראשון הקרוב ה- 21.6 בשעות הבוקר (השיא ב-08:25*) יתקיים ליקוי חמה טבעתי במעלה הראשונה של מזל סרטן. יום ראשון הוא גם ׳יום ההיפוך הקייצי׳ (הסולסטיס) המאפיין נקודת מפנה מאוד חשובה במחזור השנתי וההתחלה הרשמית של עונת הקיץ. אלה הימים בהם השמש מגיעה לנקודה הגבוהה והקרובה ביותר לכדור הארץ (בהמיספרה הצפונית) ונראית כאילו נעצרת ליומיים שלושה. אלה הם כמובן, הימים הארוכים ביותר בשנה.
 
ליקוי המתרחש בדיוק ביום ההיפוך עצמו זהו מאורע נדיר ועצמתי במיוחד, שכמו אבן שנזרקת למים, ישליך אדוותיו לעוד תקופה ארוכה מאוד, לפחות עד עונת הליקויים הבאה (עוד כחצי שנה). הזמן שלוקח לליקוי לחזור לאותה המעלה הוא כ-19 שנה (המחזור המטוני) פעם אחרונה שהתקיים ביום ההיפוך היה בשנת 2001, שנה קריטית שזעזעה את ארה״ב והעולם עם אסון התאומים.
 
יש המון מה להגיד על המחזורים האסטרולוגיים של תקופתינו ואנו בהחלט בנקודת שיא בהיסטוריה, והשינויים מואצים במיוחד. השנה הסדקים, שלמדנו להתכחש אליהם, בכל הרמות של החברה האנושית הופכים לשברים עמוקים שמתוכם מוצפים מצבורים מודחקים של לבה רותחת, פחדים כעסים וכאב, אך גם עוצמה שלא הייתה נגישה לפני. הנסתר הופך גלוי וה׳רוע׳ יוצא מהצללים, ממשלות מראות את צידם האפל, את השחיתות ותאוות הבצע והשליטה, ומאלצות אותנו להתעורר מהאשליית האמון ולקחת את כוחנו חזרה… וזו רק ההתחלה.
 
ליקוי החמה, שבמקרה נדיר זה הוא גם חלק מעונת ליקויים ארוכה במיוחד (שני ליקויי ירח חלקיים, שבועיים לפני ואחרי ליקוי זה) מצייר דימוי מאוד חזק, אור השמש ׳מולקה׳ ממש בנקודה בה הוא הכי חזק. קשה להתעלם מההיבט הגרפי של סמל זה והעוצמה של המאבק הפנימי והחיצוני שהוא יכול לסמל. ליקוי הוא לא ״טוב״ או ״רע״, הוא יכול להפיל לתהומות כפי שהוא יכול להרים לגבהים, הוא יכול להרוס והוא יכול לבנות כמעט בו זמנית וזה תלוי בהמון משתנים.
 
הליקוי מתסיס לנקודת רתיחה משמעותית, את המגמות האסטרולוגיות הרחבות של השנה (שעליהן דיברתי לעומק בוובינר שעשיתי בחודש שעבר) ומתחיל להיות מורגש בין חודשים לשבועות לפני שמתקיים בפועל.
 
בהיבטיו החיצוניים, ליקוי חמה יכול להשתקף בהמון רמות בעולמנו, מהסלמה של תנועות גאולוגיות ואסונות טבע ועד למהפכים חדים בממשל, חברה וכלכלה ועוד. ליקוי יכול להעמיק את השסעים התרבותיים והחברתיים ולהוות טריגר למלחמות ומחאות גדולות, שביחד עם מחזורים אסטרולוגיים גדולים, מופיע ומתזמן את כל השבירות וההסלמות המשמעותיות בהסטוריה האנושית.
 
הליקוי מתרחש במזל סרטן המשקף את חבל הטבור הרגשי הרגשי, המשפחתי, הקהילתי, תחושת הבטחון הבסיסית, ההזנה האמהית, הבית המוגן. זה מזל של השבט, של ההזדהות והאמפטיה הקולקטיבית, של החום והתמיכה האנושית. לכל מזל הרבה רמות ביטוי ולא כולם ׳חיוביות׳ כמובן, אבל במובן הרחב מזל סרטן הוא המקום שמזין לכולנו את תחושת הביטחון והעוגן הרגשי וזה המקום שמתערער בחודשים האחרונים וממשיך להישבר ול״התנקות״. זוהי התחושה של איבוד הבית, האמון במערכת, הזעקה הרגשית שיראו את כאבינו, זו ההבנה כי אין לנו רשת ביטחון, אין ׳אמא׳ שדואגת לנו באמת, שהממשל מנותק באופן מוחלט מכאב העם והששלכות של מעשיו ושאין הוא שומע את זעקותינו כלל. זה האיום על הפלישה לבית, החדירה לאישי לפרטי, לגוף, הפחד על הילדים (חיסונים וכו), החרדה על הפרדת המשפחה (חוק הבידוד מטעם המדינה), הדאגה הרגשית של האמהות והאבות, הסבים והסבתות והמשפחה המורחבת שלנו כעם.
 
העובדה כי הליקוי מתרחש במעלה הראשונה של סרטן מעצים מאוד את השפעתו הכללית והעולמית, שהרי המעלות הראשונות של המזלות הקרדינאליים (טלה, סרטן, מאזניים, גדי) נחשבות לציר העולם (Axis Mundi) ונקודות המפנה המשמעותיות של המחזור השנתי (ימי השוויון והסולסטיס), עובדה זאת מגבירה עשרות מונים את היקף ההשפעה הכללית והשלכתה על ציר הזמן לחודשים רבים. ליקוי זה וליקוי הירח החלקי שיהיה ב5.7 הם האחרונים שיתקיימו בציר גדי-סרטן ובשנה וחצי הקרובות עונות הליקויים יחלו ל׳טלטל׳ את ציר תאומים-קשת.
 
ליקוי הופך את כיוון האור ומאיר את החשכה, הוא מציף את המוגלה ומעמת עם האמת, אין לאן לברוח… כל בריחה רק תעמיק את הפתולוגיה. ליקוי מאלץ להסתכל ולהיישיר מבט לפצעים הכואבים, למציאות הקשה, זו שאנו עושים הכל להמנע ממנה, הוא מרעיד את האדמה ומחייב ניקוז רעלים יסודי.
במימד הפרטי זה יכול לנוע בספקטרום רחב ותלוי איש איש במפתו האישית, גילו ובגרותו הנפשית. חוסר מודעות והכחשה ממטענים רגשיים פנימיים, נוטה להשליך את אירועי הליקוי לנסיבות החיים ולהיחוות ב״שבירה״ או אתגר חיצוני שמאיים על היציבות באותו התחום – אם בזוגיות, משפחה, עבודה ועוד (תלוי במפה). ליקוי יכול להתהוות ברמת הגוף כמחלה וחולשה או כאילוץ נסיבתי אחר שדורש תשומת לב. ככל שיש מודעות שמופנית לתהליך ומוכנות לעבודה הפנימית שהוא מצריך, כך הליקוי יכול להתהוות כתהליך האצה של שינוי מהותי, ריפוי עמוק, התפקחות והעצמה אדירה. עשו בדק בית רגשי וראו את הפצעים שלא קיבלו מקום, את הכאב שלא נשמע, את הפחד שנמנעתם להתמודד איתו, ראו מה שעבר את תוקפו וצריך להשליכו ופנו מקום לחדש, ליצירה ושגשוג של הלב.
 
ברמה הקולקטיבית, יש לנו בהחלט התמודדות משותפת מאוד מאתגרת ושונה ממה שהאי פעם הכרנו, יש לנו הזדמנות להתנער מההכחשה ולראות את האמת שמאחורי השקרים הבוטים, להתמודד ביחד עם הכאב הרגשי, האבל והייאוש על אוזלת ידינו, האמון שנרמס, הבגידה הקשה, הכוח שנלקח מאיתנו והפגיעות האנושות בעולמנו וחירותינו. צריך לתת לכאב לצוף ולדבר ואז לקום ולהתאחד ולקחת את מה ששלנו חזרה! למעו משפחתינו האישית והקולקטיבית.
 
אין לי מקום כאן לניתוחים מעמיקים של מפת הליקוי וירידה לרזולוציות ונואנסים פרטניים, השפעות על מדינות שונות בעולם, מפות של שליטים ועוד אי אילו כלים לאבחן את מוקדי ואופי ההשפעה. אבל כן אגיד כי זהו ליקוי מחונן בעצמתו ועל רקע המצב העולמי הוא מועד להגביר את הדרמה ולדחוף את השינוי. העובדה כי בין ליקוי זה לליקוי הירח החלקי שיתקיים ב5.7 תתהווה הצמידות הבאה של פלוטו ויופיטר (30.6) וכניסת מאדים למזל טלה (28.6) מראה שהליקוי משתתף בהפעלה של ההתלקחות המצופה בחלק השני של השנה (ראו וובינר*- קישור בתגובות).
 
בנוסף, העובדה כי מרקורי מתחיל את נסיגתו בסוף השבוע (היום 17.6 הוא נעמד ומחר יתחיל לסגת בהדרגה) יחד עם עוד ארבעה נסיגות שמתרחשות כרגע (ונוס, יופיטר, שבתאי ופלוטו).
מעבר למימדים האישיים הידועים של נסיגת מרקורי, ברמתו הכללית הוא יכול לחזק את תחושת האי סדר, חוסר העקביות, הדיבור הכפול, התקשורת הלקוייה, העלייה והירידה של הכלכלה וכדומה. אך גם יכול לשקף את היציאה מהקונצנזוס, הראיה הלא קונוונציונאלית, עזיבה של הנרטיב ה׳רשמי׳, שאלת שאלות והטלת ספק. הוא יכול ׳לחזור בו׳ ולפרום דברים שנרשמו, חוזים שנכתבו ולעורר את הצורך לחזור אחורה ולסדר מחדש. פה נעוץ המימד החיובי הגדול, החוקים שיעברו עכשיו סופם להיפרם, במיוחד עם נשכיל להיות פעילים ולהשמיע את קולנו, להפיץ מידע ולהפתח לגרסאות אלטרנטיביות. יכול להיות גם שנראה אי אלו שינויים במדייה התקשורתית והרשתות החברתיות.
 

לבסוף, עוד תקווה אחת לאחוז בה ולהתמקד בה, הוא שליקוי חמה בעולם העתיק נחשב למשהו אשר מאיים על השליט (השמש) ויש לא מעט דוגמאות לשליטים שנפלו סביב ליקויי חמה ומערכות שליטה וכוח ברמות שונות. עם תקווה זו אולי נראה נפילה של אחד מהעריצים שאוחזים במושכות ואת איבוד כוחו ומעמדו. בואו נחזיק אצבעות לכך.

מפת הליקוי בארץ

מפת הליקוי בארץ

*הכיסוי של השמש בארץ יהיה מאוד חלקי (30%) ויגיע לשיא סביב 08:25.
מבחינה אסטרולוגית השיא יהיה ב-09:41, שזה זמן ישראל לרגע של שיא הכיסוי (שיראה בצפון הודו/פקיסטן) ומיקום המאורות באותה דקת המעלה על מישור המילקה. אך בגלל הקרבה של הירח לכדור הארץ (perigee) וזווית הראיה (parallax) יגיע לשיאו הויזואלי היחסי כשעה לפני.
פרוזדור הליקוי יעבור על חלקים מאפריקה, סודן וערב הסעודית ויהיה בשיאו מעל גבול הודו-פקיסטן וניו דלהי – ששם המתיחות והמשבר יכול לעלות באופן משמעותי. הפרוזדור ימשיך לעבר טיבט והאזור התחתון של סין, וקרוב להונג קונג, טייוואן והאוקינוס השקט. אזורים אלה מועדים להשפעות חזקות ברמה הגאולוגית/פוליטית/קורונה ובגלל שמדובר במזל מים, גם יכול להיות בין היתר אירועים הקשורים בים ובדגה וכדומה.

המפה של מסלול נראות הליקוי בעולם

המפה של מסלול הליקוי בעולם

* מוזמנים לצפות בהקלטה של הוובינר המלא על מחזורי 2020 בקישור הזה
* בקרוב מתוכנן עוד וובינר ׳מעגלי כוכבים׳ בו נדבר יותר לעומק על החצי השני של השנה.
הרשמו לניוזלטר בדף הראשי, עקבו/עשו לייק לדף שלי בפייסבוק והישארו מעודכנים.